Televizijska mreža Mediaset, ki je v Berlusconijevi lasti, naj bi kupila pravice za predvajanje ameriških filmov prek dveh offshore podjetij, stroške nakupa pa nato prijavila davčni upravi in s tem mastno zaslužila. Tožilstvo je poleg italijanskega premiera Silvia Berlusconija obtožila še dvanajs oseb, upa pa, da bo med obtoženimi tudi predsednik Mediaseta Fedele Confalonieri.
Milansko tožilstvo je zadnja štiri leta preiskovalo obtožbe o podkupovanju davčnih utajah in celo pranju denarja, Berlusconi pa naj bi kršil tudi zakone o televiziji.
Njegovi pristaši so tožilstvo obtožili, da so zahtevo za začetek sojenja namenoma vložili tik pred parlamentarnim glasovanjem o potrditvi nove Berlusconijeve vlade. Isabella Bertolini, ena od vodilnih v Berlusconijevi stranki Naprej Italija pa meni, da gre za "še en primer sramotne uporabe pravosodnega sistema v politične namene".
Primer je sicer zadnji v vrsti preiskav proti milijarderju Berlusconiju, ki pravi, da je žrtev kampanje "komunističnih" sodnikov. Berlusconi je bil decembra lani oproščen obtožbe, da je leta 1985, ko je bil predsednik družbe Fininvest, ki je kupovala italijanski državni prehrambeni koncern SME, podkupoval sodnike.