Italijanska levosredinska opozicija trdi, da je zakon, ki ga bo morala ponovno potrditi poslanska zbornica, napisan po meri premiera in najbogatejšega Italijana Silvia Berlusconija, saj bo lahko po tem zakonu obdržal vsa svoja podjetja in se obenem še naprej ukvarjal s politiko.

Osnutek zakona, ki ga bo morala potrditi še poslanska zbornica, sicer prepoveduje opravljanje javne funkcije in vodenje podjetja, vendar pa ne prepoveduje posedovanja podjetja. Osnutek zakona tudi predvideva, da naj bi odločitev o nezdružljivosti opravljanja javnih funkcij s pridobitno dejavnostjo povsem prepustili parlamentu, hkrati pa ne predvideva nobenih sankcij za ugotovljeno nepravilnost, razen političnih.
Vse stranke leve opozicije so zato glasovale proti zakonu, saj menijo, da je zakon napisan po meri predsednika vlade Berlusconija in potemtakem prava frasa. Edina upravna funkcija, ki se ji bo Berlusconi moral odpovedati, ko bo zakon stopil v veljavo, je predsedovanje nogometnemu klubu Milan. Obdržal pa bo lastništvo treh televizijskih postaj družbe Mediaset, časopisa Panorama, založbe, banke in še nekaterih podjetij. Omenjena podjetja je namreč že pred časom zaupal v upravljanje svojemu bratu in otrokom.
Kdo bo novi zunanji minister?
Italijanski premier Silvio Berlusconi, ki že od januarja začasno opravlja tudi naloge zunanjega ministra, je napovedal, da namerava do konca meseca predati naloge. Italijanski mediji medtem ugotavljajo, da bo po vsej verjetnosti položaj pripadel dosedanjemu ministru za javne funkcije Francu Frattiniju. Frattini, član Berlusconijeve stranke Naprej, Italija, je svoje imenovanje napovedal tudi v pogovoru za italijanski časnik La Repubblica, kjer je poudaril, da bo za zunanjega ministra imenovan najkasneje konec julija.
Berlusconi je položaj zunanjega ministra prevzel po odstopu Renata Ruggiera januarja letos, ki je veljal za nestrankarskega človeka. Ruggiero je odstop podal zaradi nestrinjanja s politiko Berlusconijeve vlade, predvsem zaradi evroskepticizma nekaterih ministrov. Ruggiero je bil v svoji skoraj 50-letni karieri diplomat, direktor, med letoma 1995 in 1999 pa je bil generalni sekretar Svetovne trgovinske organizacije. V Berlusconijevo vlado naj bi vstopil nerad, domnevno na prigovarjanje italijanskega predsednika Carla Azeglia Ciampija.
Do napovedi novih sprememb v italijanski vladi prihaja le dan zatem, ko je Berlusconi nekaj ur po odstopu italijanskega notranjega ministra Claudia Scajole, ki je odstopil zaradi škandala v povezavi z umorom vladnega svetovalca za delo Marca Biagija, na položaj notranjega ministra imenoval dotedanjega ministra brez listnice Giuseppeja Pisanuja.