
Nasprotniki nekdanjega guvernerja v afganistanski pokrajini Paktija so danes ostro nasprotovali včerajšnji odločitvi Kabula, da za novega guvernerja pokrajine postavi Tadža Mohameda Vardaka. Slednjega je včeraj imenoval afganistanski začasni premier Hamid Karzaj. Tako je sprožil možnost novega spora, saj pristaši odstavljenega guvernerja Padša Kana Zadrana napovedujejo, da novega guvernerja ne bodo spoštovali in vztrajali "do zadnje kaplje krvi". Minuli teden je med plemenskimi vodji in odstavljenim guvernerjem prava vojna. Po mnenju vlade v Kabulu je novi guverner Vardak spoštovana osebnost, ki bi lahko uvedel mir v tej obmejni pokrajini.

Odstavljeni guverner se je zaobljubil, da bo z vojsko ponovno zavzel glavno mesto pokrajine Gardez, iz katerega se je moral umakniti zaradi sil rojalistov komandanta Hadžija Sajfulaha po dveh dneh bojev minuli mesec. Zadran naj bi imel na svoji strani okoli 6.000 borcev. Do napetosti med Zadranom in njegovim klanom in plemeni, zvestimi lokalni šuri, ki jih vodi Sajfulah, prihaja že leta. Obe strani sicer pripadata paštunskim plemenom. Do poslabšanja odnosov pa je prišlo konec lanskega leta, po napadu ameriškega letalstva na konvoj lokalnih plemenskih starešin, ki so potovali na inavguracijo Hamida Karzaja v Kabul. Američanom je tedaj Zadran javil, da v konvoju potujejo pripadniki Al Kaide.
Predaja nekdanjih članov talibanske vlade
Petnajst talibanskih voditeljev, pretežno nekdanjih članov vlade, se dogovarja z afganistansko vlado v Kandaharju o morebitni predaji. Med njimi pa ni vrhovnega voditelja Mule Mohameda Omarja, ki naj bi vedel, kaj ga čaka. Vladni predstavniki so tudi sporočili, da so na podoben način posredovali pri predaji talibanskega zunanjega ministra Vakila minuli teden. Vakila so predali ameriški vojski v Kandaharju. Doslej afganistanska vlada ni dajala nobenih izjav o njegovi predaji, oziroma o pogojih za njegovo predajo. Doslej je najvišji talibanski voditelj, ki se je predal.
Ruska pomoč afganistanski vojski
Afganistan je Rusijo zaprosil za pomoč pri obnovi vojske. Po srečanju z afganistanskim obrambnim ministrom Mohamedom Fahimom je ruski obrambni minister Sergej Ivanov sporočil, da bo Rusija afganistanski vojski nudila tehnično podporo, še posebej na področju logistike in obnove materialov. Ivanov je še povedal, da je za Afganistan trenutno bolj smotrn nakup nadomestnih delov kot pa novega orožja.

Fahim je posredno tudi potrdil, da njegova država za zdaj ne načrtuje nobenega nakupa ruskega orožja. General Fahim je v Moskvo prispel v nedeljo, Rusijo pa bo zapustil v petek.
Predsednik afganistanske prehodne vlade Hamid Karzaj pa bo konec meseca, najverjetneje 24. in 25. februarja, odpotoval v Iran. Karzaj je obisk napovedal že v ponedeljek na srečanju s pooblaščenim iranskim ambasadorjem Ebrahimom Taherianom v Kabulu ob 23. obletnici islamske revolucije. Iranski radio pa je davi poročal, da je Karzaj zavrnil obtožbe, češ da se Teheran "vmešava v afganistanske notranje zadeve". Po Karzajevih besedah vlada v Kabulu nima nobenih težav s Teheranom in si bo prizadevala razviti dobre odnose med obema državama.