Tujina

Besnenje viharjev nad Sredozemljem

Zagreb/Rim/Atene, 14. 11. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Območje Sredozemlja je zajelo slabo vreme. Iz več držav poročajo o smrtnih žrtvah in veliki gmotni škodi.

Na Hrvaškem imajo zaradi močne burje težave v morskem, zračnem, cestnem in železniškem prometu. Nastala je velika gmotna škoda, z nekaterih območij pa poročajo tudi o izpadih električnega omrežja. S podobnimi razmerami se soočajo tudi v drugih južnoevropskih državah. V Italiji sta v zemeljskem plazu, ki se je sprožil zaradi več dni trajajočih nalivov in vetra, umrli dve osebi. Iz Španije poročajo o veliki škodi na Balearskih otokih. Burja in neurje nista prizanesla niti severni Afriki. V Alžiriji so neurja in veter zakrivili smrt najmanj šestih ljudi, še vedno pa pogrešajo 18 mornarjev. V bližini Malte se je potopila ladja s prebežniki, grška obalna straža pa je rešila ladjo z 120 ilegalnimi prebežniki, ki ji je grozil potop.

Na Hrvaškem zaprli veliko cest in ustavili morski ter zračni promet

Hrvaško primorje je zajela silovita burja, nekatere obalne predele pa tudi obilno deževje. S prizadetih območij poročajo o številnih izpadih električnega omrežja, ponekod so oblasti zaustavile morski in zračni promet, zaradi podrtih dreves in nestanovitnega vremena pa sta otežena tudi cestni in železniški promet. Burja je veliko škodo povzročila tudi na zgradbah.

Zaradi slabih vremenskih razmer so hrvaške oblasti za vse kategorije vozil zaprle odseke državne ceste D1 Koranski most-Plitvice-Korenica-Udbina-Klapavica ter Gračan-Knin, prav tako pa tudi državni cesti D504 Ličko Petrovo Selo Prijeboj in D506 Dobroselo-Bruvno-Mazin, je sporočila Hrvaška avto-moto zveza. Zaradi silovitega vetra so za vse kategorije vozil zaprti mosta na Krk in Pag, del avtoceste A6 Reka-Zagreb, odcep Kikovica-odcep Delnice, odsek Jadranske magistrale od Senja do Svete Marije Magdalene ter odsek avtoceste A1 Zagreb-Split, odcepa Sv. Rok-Maslenički most-Posedarje.

Na Kvarnerju piha močna burja z vmesnimi nevihtami. Po podatkih reškega Centra za obveščanje so na mostu na Krk zabeležili sunek burje s hitrostjo kar 214,9 kilometra na uro, povprečno pa veter dosega hitrost 137,5 kilometra na uro. Oblasti v Primorsko-goranski županiji so zato zaprle za promet vse mostove, obenem pa zaustavile trajektni promet. O burji poročajo tudi iz Šibeniško-kninske županije, kjer so lokalne oblasti začasno ustavile morski promet, enako pa so storili na območju Makarske.

V Splitu so zaradi burje zaustavili tako morski kot zračni promet, zaradi obilnih količin vode pa so težave so tudi v cestnem prometu. O težavnih razmerah poročajo tudi iz dalmatinskih otokov. Hina poroča tudi o odpovedi poletov z letališča Dubrovnik.

Plaz odnesel celo hišo

V Lombardiji sta ob zemeljskem plazu v kraju Varenna ob jezeru Commo umrla upokojenca, ko je plaz kamenja in blata odnesel s sabo hišo, v kateri sta spala. Zaradi silnega vetra s hitrostjo do 100 kilometrov na uro so odpovedali več poletov na milanskem letališču. Zaradi že več dni trajajočega deževja, ki bo po mnenju strokovnjakov trajalo še nekaj dni, so poplavljene tudi Benetke.

Še vedno pogrešajo 18 mornarjev

O prizadejani škodi in šestih smrtnih žrtvah zaradi slabih vremenskih razmer poročajo tudi iz Alžirije. Najmanj tri osebe so izgubile življenje, več deset pa je bilo ranjenih, ko so hiše, v katerih so spali, zaradi naraslih valov in sunkov vetra zgrmele v morje. Med šesterico umrlih so še trije mornarji, med drugim z neke turške ladje. Ob divjanju viharja v noči na nedeljo sta v bližini pristanišča prestolnice Alžir poklicali na pomoč obalno stražo tudi alžirski ladji, pri čemer je ena nasedla pred. Alžirske oblasti še vedno iščejo 18 izginulih mornarjev.

Vihar prevrnil tovorno ladjo

Grška obalna straža je v Sredozemskem morju s potapljajoče ladje rešila okoli 120 ilegalnih prebežnikov iz Afrike in Bližnjega vzhoda. Grške oblasti so ladjo odkrile v mednarodnih vodah okoli 30 kilometrov južno od obale Peloponeza, ko je ladji grozilo, da se bo zaradi neugodnih vremenskih razmer in težav z motorjem prevrnila.

O neurjih poročajo tudi iz Španije. Otok Mallorca je prizadel vihar, v katerem je veter dosegal hitrosti do 120 kilometrov na uro. Po poročanju lokalnih medijev je nastala gmotna škoda na pročeljih stavb, izruvana pa so bila tudi številna drevesa. Pred obalo Mallorce se je zaradi vetra prevrnila tovorna ladja. S sosednjega otoka Menorca poročajo o zaustavitvi morskega prometa in začasnem zaprtju pristanišč. S celinske Španije pa po poročajo o zimskih razmerah in silovitem severnem vetru.

Malteške oblasti pa še vedno pogrešajo deset ilegalnih prebežnikov, ki so najbrž pripluli iz Afrike. Posadki ladje, ki je bila namenjena na Sicilijo, je sicer kljub slabim razmeram na odprtem morju še uspelo okoli 12 kilometrov južno od otoka posredovati klic na pomoč. V iskanje pogrešanih so se vključili helikopterji italijanske obalne straže.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10