
Tradicionalno božično procesijo je patriarh Michel Sabah, sicer prvi Palestinec, ki se je povzpel na to pomembno mesto v cerkveni hierarhiji, začel v Jeruzalemu. Jeruzalemskega latinskega patriarha je v Betlehem spremljalo okoli tisoč ljudi. Pot je nadaljeval na Trg jasli pred Baziliko Jezusovega rojstva, ki stoji na kraju, kjer se je po izročilu rodil Jezus Kristus.
Pred tem se je Sabah v predmestju srečal z okrožnim guvernerjem Zuharjem Manasro. Ta je menil, da je število pričakovanih vernikov na drevišnji polnočnici majhno, kar je posledica tega, da je izraelska vojska omejitve sprostila prepozno.
Polnočnice naj bi se udeležila tudi Abas in Kurej
Izrael je dovolil vodi Palestinske osvobodilne organizacije (PLO) Mahmudu Abasu in premieru Ahmedu Kureju vstop v Zahodni breg, da se bosta lahko udeležila polnočnice. Palestinska voditelja sta že prispela v Betlehem, kjer sta izrazila novo upanje na skorajšnji začetek miru.
"Prosim boga, da bi vse religije na tem območju našle način za skupno življenje v miru in da bo naslednje leto boljše kot so bila pretekla," je dejal Abbas. To je prvič po štirih letih, da palestinski vodja božič praznuje v rojstnem kraju Jezusa Kristusa.

Počasi do miru
Sveto mesto, ki je bilo pred leti simbol miru in cilj romanja številnih kristjanov, je zaradi izraelskega zidu postalo en velik zapor, so prepričani prebivalci, ki tam še vztrajajo. Več kot 10 odstotkov kristjanov - teh je v Betlehemu približno 21.000 - je namreč mesto zapustilo, da bi tako ubežali krogu nasilja, ki traja že štiri leta.
V rojstni kraj Jezusa Kristusa sicer že ves predbožični dan romajo številni verniki. Na polnočnici v Betlehemu pričakujejo kakih 5000 vernikov, kar je dvakrat več kot leto prej, ko je zaradi napetih varnostnih razmer prispelo 2500 vernikov.
Izraelska vojska je na predbožični dan ob vhodu v mesto, ki ga je izraelski zid razdelil na polovico, poostrila varnost. Toda vsem, ki se bodo hoteli udeležiti polnočnice v baziliki Jezusovega rojstva, tega ne bodo preprečili, zagotavljajo. V znak dobre volje in miru pa so vsem romarjem na nadzornih točkah delili sladice.
Zaradi upada nasilja med Palestinci in Izraelci letos v Betlehemu pričakujejo živahnejše praznovanje, toda še zdaleč ne tako veličastnega kot pred leti, ko je na trgu pred baziliko Jezusovega rojstva božič praznovalo več tisoč kristjanov.
Prijeli "izdajalca"
Izraelskega jedrskega znanstvenika Mordehaija Vanunuja so prijeli in ga zadržujejo v priporu, potem ko je skušal vstopiti v Betlehem, so sporočili policisti. Znanstvenika so izraelske oblasti aprila letos po 18 letih spustili iz zapora, vendar so mu naložile odredbo omejenega gibanja.

Spominimo:
Izraelske oblasti so Vanunuja po izpustitvi iz zapora, kjer je zaradi izdaje in vohunjenja 12 let preživel v samici, prepovedale pogovore s tujimi mediji in izhod iz države, medtem ko mora o svojem gibanju predhodno obvestiti policijo. Kot je svojo odločitev utemeljilo vrhovno sodišče, so navedeni ukrepi nujni, ker bi Vanunu lahko razkril še več skrivnosti, saj so ga oblasti leta 1986 obsodile zaradi izdaje izraelskih jedrskih skrivnosti.
Vanunu, ki je od 1976 do 1985 delal kot strokovnjak v osrednjem izraelskem jedrskem reaktorju Dimona, je podatke o izraelski jedrski oborožitvi razkril britanskim medijem oz. časniku Sunday Times. Na podlagi razkritja so strokovnjaki sklepali, da je imel Izrael takrat šesto največjo zalogo jedrskega orožja na svetu - 100 do 200 jedrskih konic.