Prvošolček Gal iz okolice Maribora, ki potrebuje operacijo rok, na zdravljenje še kar čaka. Njegova mama Nataša Vrbnjak Šteflič pravi, da za operacijo in rehabilitacijo na Floridi pri svetovno znanem ortopedu doktorju Paleyju potrebuje 150.000 evrov.
Najprej je Nataša Švikart iz društva Maus izmaknila 30 tisoč evrov za Gala zbranega denarja, s čimer se zdaj ukvarjajo kriminalisti. A tudi po tem, ko je zbiranje prevzel mariborski Karitas, denar za Galovo operacijo priteka bistveno počasneje, kot je v Krisovem primeru, za katerega smo Slovenci v samo tednu dni zbrali skoraj 4 milijone evrov. Za Gala je do danes zbranih okoli 70 tisoč evrov.
V čem je problem? Kot kaže naša raziskava, tudi v nezaupanju. Predvsem pa je v zraku vprašanje, ali bi Gala enako dobro kot na Floridi lahko operirali tudi v UKC Ljubljana, in to na stroške zdravstvene zavarovalnice.
Vrtinec nezaupanja med zdravniki in Galovo mamo
22. novembra letos je v našem studiu generalni direktor zdravstvene zavarovalnice Marjan Sušelj dejal, da ZZZS kot plačnik vedno preveri možnosti pri pristojni kliniki oz. inštitutu. V tem primeru so možnosti za operacijo preverili tako v ljubljanskem kot tudi mariborskem UKC. "Potrdili so, da je možno tovrstno operacijo, ki bi pomagala zavarovancu oz. otroku, izvesti v Sloveniji. Torej ni zakonskih pogojev, da bi pacienta na javna sredstva poslali v tujino," je povedal Sušelj.
Studijske luči se niso niti še ohladile, ko je Galova mama ob tej izjavi vzrojila in nam po telefonu zatrjevala, da so besede generalnega direktorja zdravstvene zavarovalnice čista laž. Zato smo jo pred našo kamero povabili znova in jo soočili z očitki, da je zamolčala, da bi Gal lahko bil operiran v Sloveniji. "Mi nismo nič zamolčali. Ker nismo dobili nikoli podatka, da bi lahko Gala operirali v Sloveniji. Tako da mi tega nismo zamolčali, ampak direktor očitno ni seznanjen s spisi," je takrat odgovorila in od direktorja zahtevala javni popravek. "Mi imamo mnenje iz UKC Maribor in UKC Ljubljana, da Gala ne morejo operirati," je takrat dejala.
Bi lahko Gala operirali tudi v Sloveniji?
A zavarovalnica pri svojem vztraja. Kajti v Galovem primeru obstaja bistveno več dokumentov, kot je ta, na katerega se sklicuje Galova mama. Med njimi je tudi mnenje konzilija ortopedske klinike UKC Ljubljana iz marca 2018, ki pravi, da predlagajo derotacijsko osteotomijo podlahti, ki bi jo plačal ZZZS, in da je ta operacija pri Galu tudi predvidena.
Prav od tod izvira prva pravnomočna zavrnitev zdravljenja na Floridi. A ko je Galova mama po tej zavrnitvi enako vlogo za operacijo na Floridi vložila še enkrat, so se stvari začele zapletati. Tudi med ortopedi in zdravstveno zavarovalnico, pa tudi Galovimi starši in ZZZS. Galova mama je namreč zoper zdravstveno zavarovalnico vložila tožbo.
Prav tako trdi, da so ji operacijo doma predlagali šele, ko je ljubljanski ortoped Lovro Suhodolčan videl Paleyjev izvid iz leta 2017, v katerem je predlagana enaka operacija, kot bi jo naredili v Ljubljani.
Ali vsi res ravnajo v najboljšem interesu otroka?
Galov ljubljanski ortoped pravi, da navedbe mame, da operacije niso predlagali, ne držijo. Pač pa, da so jo svetovali tik pred Galovim začetkom šolanja, a da je njihova napaka, da tega niso zapisali v nobenega od Galovih izvidov.
Na vprašanje, ali lahko Galu tudi v Ljubljani naredijo enako operacijo kot na Floridi, Suhadolčan tudi danes odgovarja pritrdilno in dodaja, da to v Ljubljani delajo že 30 let. Predlagali so osteotomijo v področju komolca, a ker se starši z njihovim predlaganim načinom zdravljenja niso strinjali, so jim v skladu s pravili zavarovalnice predlagali pridobitev drugega mnenje v referenčnih ustanovah v Avstriji, Nemčiji ali Italiji.
Galovi starši se za to možnost prav tako niso odločili, saj da so na Dunaju že bili leta 2015 ter da je v izvidu zapisano, da takšne operacije tam ne izvajajo. Pa mami izpostavimo, da na izvidu piše le, da predlagajo ponoven obisk bolnišnice, ko bo otrok star pet let. A Galova mama je prepričana, da bi Gala sprejeli le na kontrolo, naredili pa ne bi nič.
Toda doktor Werner Girsch, dunajski ortoped, je za našo oddajo opozoril, da je Gala videl samo enkrat, ko je bil ta star dve leti. Lani, ko je Galu vrata za drugo mnenje na Dunaju odprl ljubljanski konzilij, pa ga mama k njemu ni pripeljala.
"Cene v ZDA višje, rezultati pa primerljivi"
A tudi dunajski ortoped pravi, da bi lahko Gala operiral enako dobro kot floridski dr. Paley. "Zagotovim vam lahko, da tukaj v Avstriji delamo na mednarodnem nivoju in po mednarodnih standardih. In to, kar ponujajo v Ameriki, lahko ponudimo tudi mi," je povedal Girsch.
Doktor Grisch je specialist, ki ga poznajo tudi slovenski ortopedi. Specialist ortoped na mariborskem UKC Matjaž Merc je nekaj mesecev prav tako "krožil" na dunajskem ortopedskem oddelku. "Lahko rečem le, da tam izvajajo posege na najvišjem nivoju in z zelo zavidljivimi rezultati," je povedal o dunajski ortopedski bolnišnici.
"Nikakor ne bi upal reči, da je Paley edini, ki lahko zagotovi strokovnost in znanje, da drugi centri pa tega ne dosegajo," je dodal in izpostavil, da so cene pri dr. Paleyju neprimerno višje od tistih v Evropi, da pa so rezultati primerljivi.
Dr. Paley je povedal, da prihajajo k njemu otroci z vsega sveta, tudi iz Slovenije, ter da je ZZZS veliko slovenskim otrokom zdravljenje pri njemu tudi plačal. "To je redko stanje in večina s tem nima veliko izkušenj. Jaz sem zdravil veliko otrok s prirojenimi napakami, kot je tudi pri tem otroku," je povedal.
"Mislim, da je zdravljenje na naši kliniki najbolj garantirano, zagarantiran je najboljši uspeh. Najboljše za otroka bi bilo, da pride k nam," je še dejal dr. Paley in dodal, da je njegova metoda edinstvena. Suhadolčan, ki je Paleyjeve izvide bral, pa pravi, da gre za tehnično enostavno operacijo, ki jo delajo tudi v Ljubljani.
Da bi ZZZS plačal zdravljenje v ZDA je mogoče le v primeru, ko so možnosti zdravljenja tako v Sloveniji kot v najbližjih klinikah na tujem izčrpane. Se pa definitivno razlikujejo cene operacije. Operacija za Gala bi v Ljubljani po besedah dr. Suhadolčana stala okoli 5.000 evrov, na Dunaju največ 50.000, pri dr. Paleyu z rehabilitacijo pa 150.000 evrov.
"Na mojem otroku se ne bodo učili"
"Mislim, da nihče ne bi dal otroka, če ni bila narejena še nobena operacije. Na mojem otroku se tega ne bodo učili," je dejala Galova mama. Prepričana je, da Galovo zdravljenje v Sloveniji ne bi bilo tako uspešno, kot bi bilo v ZDA. Od zavarovalnice je zahtevala podatke o podobnih zdravljenjih, ki so jih izvedli pri nas, a tega podatka ni dobila.
Zavarovalnica se je tudi v drugem postopku po mnenje obrnila k zdravnikom. Mariborski konzilij jim je odgovoril, da takih posegov ne delajo, zato naj mnenje podajo v Ljubljani. In zdaj preobrat: ljubljanski konzilij je novembra 2018 zavarovalnici odgovoril, naj ga iz odločanja izločijo, ker so svoje strokovno mnenje dali že marca - takrat so rekli, da lahko Gala operirajo oni, a tokrat so dodali tudi, da so možnosti zdravljenja v Sloveniji izčrpane.
Kako je torej mogoče, da so isti zdravniki iste klinike v istem primeru enkrat rekli, da lahko Gala operirajo doma, drugič pa, da so možnosti v Sloveniji izčrpane? Uradnih pojasnil Galovega zdravnika o tem ni, po naših informacijah pa je šlo za to, da so ljubljanski ortopedi na tej točki že pošteno čutili mamino odločno izraženo nezaupanje in so ji prav s tem mnenjem hoteli odpreti vrata v tujino. Ne na Florido, kar edino želi mama, pač pa v najbližje klinike v Nemčiji, Italiji ali na Dunaju.
Pod črto: Šestletnega Gala lahko operirajo tudi v Ljubljani ali na Dunaju. Vsaj zelo podobno, če ne celo povsem enako kot na Floridi. Mamina pravica je nesporno, da se odloči za operacijo drugje in jo tudi plača, s svojim ali zbranim denarjem in vsakdo se lahko odloči, da Galu pomaga. A ravno zato, ker se denar zbira, je tudi prav, da so javnosti znana vsa dejstva.
KOMENTARJI (57)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.