Energija iz obnovljivih virov, kot sta na primer vetrna ali sončna energija, bo do leta 2050 močno porasla, hkrati pa bo tehnološki napredek povzročil bistveno znižanje stroškov uporabe obnovljivih virov energije, kaže osnutek poročila Združenih narodov, ki je še pred uradno objavo pricurljal v javnost in ki je že dobil ime ''biblija obnovljivih virov''.
Gre za doslej najobsežnejše poročilo o obnovljivih virih energije, ki so ga pripravili strokovnjaki medvladne skupine ZN o podnebnih spremembah (IPCC). Slednji so za pripravo poročila predelali kar 164 različnih možnih scenarijev in na podlagi tega pripravili poročilo, ki naj bi služilo kot vodilo oblikovalcem politik za pripravo nadaljnjih energetskih strategij ter tudi podjetjem in investitorjem.
V poročilu je med drugim zapisano, da se bo količina energije iz obnovljivih virov do sredine stoletja povečala za od trikrat do 20-krat, kar pa ne velja za biomaso, pri kateri gre v največji meri za porabo lesa in dračja za kuho ter ogrevanje v državah v razvoju.
''Stroški večine tehnologij za izkoriščanje obnovljivih virov so upadli in pričakujemo pomemben dodaten tehnološki napredek na tem področju. Pričakujemo dodatno znižanje stroškov, to pa bo vodilo v večje možnosti v boju proti podnebnim spremembam in zniževanje potrebe po političnih ukrepih za zagotovitev uporabe energije iz obnovljivih virov,'' je zapisano v osnutku poročila.
V večini od 164 možnih scenarijev je namreč izpostavljeno bistveno povečanje količine energije iz obnovljivih virov do leta 2030, 2050 in tudi pozneje. Leta 2008 je sicer na svetovni ravni energija, proizvedena iz obnovljivih virov, znašala 12,9 odstotka vse proizvedene energije. Največji delež, 10,2 odstotka, je predstavljala biomasa, sledila je hidroenergija, vetrna energija, geotermalna, sončna energija in energija, pridobljena iz oceanov.
Predvidena velika razširitev uporabe tovrstne energije pa je zelo verjetna tudi brez novih ukrepov za spodbujanje prehoda iz fosilnih na obnovljive vire energije, je še zapisano.
Pogosta ovira pri tem prehodu je cena energije iz obnovljivih virov. ''Stroški energije iz obnovljivih virov so trenutno višji, kot so tržne cene energije, vendar pa v mnogih primerih energija iz obnovljivih virov že postaja gospodarsko konkurenčna,'' piše v poročilu.
Na svetovni ravni je bilo leta 2008 proizvedene 492 eksajoulov (EJ) energije, od tega iz obnovljivih virov 64 EJ. Večina sedaj obravnavanih scenarijev pa kaže, da bo količina energije iz obnovljivih virov do leta 2050 presegala 100 EJ na leto, po mnogih scenarijih pa celo med 200 in 400 EJ na leto.
Strokovnjaki sedaj tudi ugotavljajo, da so tehnični potenciali obnovljivih virov, zlasti sončne energije, ogromni in bi lahko celo presegli predvideno svetovno energetsko porabo.
Vendar pa je vprašanje, koliko vseh teh potencialov bo dejansko izkoriščenih. Kljub nižjim cenam bi moralo svetovno gospodarstvo za popoln prehod na obnovljive vire do leta 2030 nameniti 12,3 trilijona dolarjev.
Poročilo naj bi bilo predvidoma objavljeno v ponedeljek, ko bo znanih tudi več podrobnosti o tej ''bibliji obnovljivih virov''.
KOMENTARJI (29)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.