Slovenska premierka Alenka Bratušek se je danes po polaganju temeljnega kamna za gradnjo džamije v Ljubljani sestala tudi s članom predsedstva Bosne in Hercegovine Bakirjem Izetbegovićem. Sogovornika sta poudarila pomen dobrih odnosov med državama in se zavezala k nadaljnji krepitvi gospodarskih odnosov, so sporočili iz kabineta premierke.
Kot pa so sporočili iz predsedstva BiH, sta se pogovarjala predvsem o možnostih zmanjševanja primanjkljaja BiH v trgovinski bilanci s Slovenijo, ki obremenjuje gospodarske stike na obeh straneh.
Podprla sta tudi, da bi podjetja obeh držav skupaj nastopala na trgih tretjih držav, predvsem v državah islamskega sveta.
Izetbegović pa je slovensko premierko zaprosil še, da se slovenska vlada aktivneje vključi v reševanje Cimosa v BiH, da bi se ohranila proizvodnja v Srebrenici.
Govorila sta tudi o vključevanju BiH v evroatlantske povezave, pri čemer se je Izetbegović zahvalil Sloveniji za vso podporo pri tem procesu. Bratuškova je napovedala nadaljevanje te podpore, hkrati pa izrazila upanje, da bodo institucije BiH čim prej izvedle potrebne reforme.
Izetbegovića je nato sprejel tudi slovenski predsednik Borut Pahor. Kot so sporočili iz njegovega urada, sta se z Izetbegovićem strinjala, da se z začetkom gradnje islamskega kulturnega centra, ki bo vključeval tudi džamijo, "zapira pomembno odprto vprašanje ter uresničuje ustavna pravica islamske skupnosti v Sloveniji do džamije".
Izmenjala sta stališča glede aktualnih razmer v regiji, s poudarkom na razmerah v BiH, so še sporočili iz Pahorjevega urada. Izetbegović se je tudi Pahorju zahvalil za podporo Slovenije pri prizadevanjih BiH za vstop v evroatlantske povezave.
Napovedal je tudi skorajšnji dogovor glede implementacije sodbe Evropskega sodišča za človekove pravice v zadevi Sejdić - Finci, s čimer bo BiH izpolnila pomemben pogoj za nadaljnjo integracijo na poti k EU. Še posebej je pohvalil tudi proces Brdo.
Predsednik Republike Slovenije in član predsedstva BiH sta se tudi dogovorila, da bosta uskladila aktivnosti glede obeležitve 100. obletnice začetka prve svetovne vojne; BiH namreč prihodnje leto v Sarajevu pripravlja slovesnost, kamor je povabljena tudi Slovenija, so še sporočili iz urada predsednika republike.
KOMENTARJI (19)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.