Mesto Ivanec v Varaždinski županji, ki ima nekaj manj kot 15.000 prebivalcev, pretresa žalostna zgodba o usodi osemletnih dvojčic. Deklici sta pred šestimi leti po hudi in dolgotrajni bolezni ostali brez mamice, šest let po smrti matere pa ju je tamkajšnji center za socialno delo dal v rejništvo. In to kljub temu, da imata sorodnike, ki bi lahko skrbeli zanju in za njunega tri leta starejšega brata.
Oče se je po tragediji zapil
O žalostni zgodbi in birokratski krutosti uslužbencev na tamkajšnjem centru za socialno delo poroča Večernji list. Pred šestimi leti je petčlanska družina doživela velik šok. Po smrti matere se je oče s tremi otroci odselil iz skupnega doma pri materinih starših in se preselil k svojim staršem. Zaradi izgube žene je začel piti, zaradi alkohola pa se je moral večkrat zdraviti. Vsi trije otroci so ohranili stike s starima staršema po materini strani, pri njiju so namreč preživljali praznike in občasno tudi vikende.
Dedek in babica sta šele tri leta po smrti hčerke izvedela, da se njun zet zdravi zaradi alkoholizma. Takrat sta se skupaj s sinom (stricem otrok) odpravila na center za socialno delo v Ivanjcu, kjer sta jih sporočila, da želijo biti vključeni v družinsko obravnavo. Ko je center za socialno delo očetu zaradi alkoholizma omejil starševske pravice, jih center za socialno delo o tem ni obvestil.
Sorodnikov po materini strani ni nihče obvestil
Še več. Ker sta očetova starša sporočila, da ne moreta skrbeti za otroke, so dečka dodelili v skrbništvo očetovi sestri, na katero se je v teh letih močno navezal, deklici pa je sodišče dalo v rejništvo. Za to odločitev sta starša pokojne mame izvedela šele na lansko silvestrovo. Nihče ju ni o tem obvestil, tudi nihče ju ni vprašal, ali bi bila pripravljena skrbeti za vnuka in vnukinji. Zgrožen je tudi njun stric, ki bi z veseljem skrbel za nečake.
Dedek se je odpravil na tamkajšnji center, kjer so mu povedali, da je zadeva že v zaključni fazi na sodišču. Družina je najela odvetnike in začela bitko za otroke. "To so zelo travmatizirani otroci. V najbolj občutljivih letih in po hudi bolezni so ostali brez matere, v letih po materini smrti pa so se zelo navezali na svojega očeta," pripoveduje stric. Na centru so mu pojasnili, da ga niso kontaktirali, ker živi v tujini, dedku pa center očita, da je otroke zlorabljal. Nad takšnim postopkom je zgrožen in opozarja, da je center za socialno delo deklici raje poslal k tujcem, kot da bi jim ponudil dom pri sorodnikih.
Dedka obtožili, da je grdo delal z otroki
Na sodišču njihove pritožbe niso sprejeli, češ da niso stranke v postopku. Obrnili so se na center za socialno delo, ki pa sodišču ni želel sporočiti, da so se spremenile okoliščine. Obrnili so se celo na ministrstvo za socialne zadeve, da bi vendarle dosegli, da deklici ne bi poslali k tujcem. Po obtožbah, da naj bi dedek grdo delal z otroci, je otroke pregledala psihiatrinja ter ekipa psihologov. Zlorabe niso bile ugotovljene. Stric je prepričan, da si je center za socialno delo vse skupaj izmislil, da bi našel opravičilo, ker niso stopili v stik z družino pokojne matere. To potrjuje tudi dejstvo, da v vseh tem mesecih ni stekla nobena policijska preiskava, pravi stric.
Primer je prevzel center za socialno delo v Zagrebu, ki je ugotovil, da sta tako stara starša kot tudi stric primerni skrbniki za deklici. Kljub temu je veljala odločitev sodišča sprejeta februarja letos, ki določa, da morata deklici v rejništvo.
Oče deklic se je odvzemu upiral sedem mesecev, septembra pa so mu deklici vzeli in jih odpeljali k rejnikom. Strokovnjaki opozarjajo, da do februarja, ko bo minilo leto dni odkar je bila sprejeta odločitev sodišča, spremembe niso možne, februarja 2015 pa bo moralo sodišče ponovno odločati o usodi deklic.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.