Tujina

Blair in Hoon obžalujeta

London, 10. 05. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Avtor
Reuters/STA
Komentarji
0

Britanski premier Blair in obrambni minister Hoon sta se opravičila za brutalno ravnanje britanskih vojakov z iraškimi zaporniki.

Blair se je opravičil in zagotovil pravične kazni za odgovorne (Foto: Reuters)
Blair se je opravičil in zagotovil pravične kazni za odgovorne (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Britanski premier Tony Blair je zatrdil, da bodo odgovorni za nasilno obnašanje zagotovo pravično kaznovani v skladu z vojaškim pravom. "Upam, da ljudje ne bodo pozabili, da gre tukaj samo za manjši del britanske vojske, ne pa za Britance vsevprek. Dejanja manjšine ne smejo vplivati na sicer ugledno delo britanske vojske na tem konfliktnem delu sveta," je še povedal Blair.

Hoon na zaslišanju

Geoff Hoon se je znašel v nezavidljivi situaciji
Geoff Hoon se je znašel v nezavidljivi situaciji FOTO: Reuters

V zvezi z domnevnimi zlorabami je moral danes na zahtevo opozicijskih konservativcev v spodnjem domu parlamenta odgovarjati obrambni minister Geoff Hoon. Obrambni minister je zavrnil očitke britanski vladi glede zlorabe iraških zapornikov s strani britanskih sil v Iraku. Pri tem je dodal, da bodo vsi njemu znani primeri domnevne zlorabe predmet preiskave. Sicer se je tudi Hoon, kot pred njim že premier Tony Blair, opravičil vsem Iračanom, pri katerih bi se izkazalo, da so bili zlorabljeni. "Vsakega zločinca bomo kaznovali," je dejal Hoon.

Kot je pojasnil, so v okviru preiskave primerov ubitih ali zlorabljenih iraških civilistov, ki jih izvaja britanska vojaška policija, v pripravi obtožnice proti dvema britanskima vojakoma. "Dva dosjeja sta dosegla višjo raven in skoraj je že sprejeta odločitev za kazenskopravni pregon," je razkril Hoon, natančneje pa svojih navedb ni pojasnil.

Tony Blair in Geoff Hoon
Tony Blair in Geoff Hoon FOTO: Reuters

Glede poročila Mednarodnega odbora Rdečega križa (ICRC), ki je britansko vlado že februarja obvestil o zlorabah iraških zapornikov s strani britanskih vojakov, pa je Hoon dejal, da to poročilo britansko vlado zadeva v treh primerih, med drugim v primeru smrti iraškega zapornika v zaporu, ki so ga vodile britanske sile. Kot je pojasnil Hoon, gre za 28-letnega Bahe Muse, ki je umrl septembra 2003.

Hoon je sicer tudi izjavil, da obstajajo "trdni indici", da vozila, ki se pojavlja na neki sliki, na katerem britanski vojak zlorablja iraškega zapornika, niso uporabili v Iraku. Britanski obrambni minister je s tem izrazil močan dvom v avtentičnost fotografij, ki jih je 1. maja objavil britanski časnik Daily Mirror in ki so v britanski in svetovni javnosti poskrbele za veliko ogorčenje.

Kdo je najbolj odgovoren za mučenje v zaporu Abu Graib?

Med odobrenimi posebnimi metodami zasliševanja ujetnikov je odtegovanje spanca, izpostavljanje hudi vročini ali hudemu mrazu, napadi na čute, kot je navijanje glasne glasbe, izpostavljanje močni svetlobi in druge.

Po pisanju Washington Posta si ameriška administracija prizadeva krivdo zvaliti na posamezne vojake, ki naj bi prekoračili pooblastila, vendar časnik piše, da je Pentagon že aprila 2003 odobril posebne metode zasliševanja ujetnikov v Guantanamu, ki so jih jeseni istega leta prenesli tudi v Irak.

Odvetniki Pentagona so dali zeleno luč, ker naj takšne tehnike ne bi presegale meje med povečanim pritiskom in mučenjem. Takšne metode je moral odobriti sam vrh Pentagona, vendar gredo z njimi tudi ukrepi za preprečevanje prekoračitve pooblastil. Pentagon tega ne zanika, vendar naj bi takšne metode odobrili le za posamezne tarče v Iraku in to od primera do primera. V Pentagonu zdaj poteka preiskava, kje se je zalomilo oziroma kdo si je zamislil posebej ponižujoče zlorabe za arabske ujetnike, kot je golota pred ženskimi zasliševalci ali pazniki.

Ameriški predsednik George Bush je danes spet podprl obrambnega sekretarja Donalda Rumsfelda, ki je bil po razkritju mučenja iraških zapornikov deležen ostrih kritik, in pri tem ocenil, da opravlja občudovanja vredno delo. Rumsfeld je po navedbah Busha odličen minister in pogumen vodja v boju proti terorizmu, zato bi mu morale biti ZDA hvaležne.

Izvršni direktor organizacije Human Rights Watch Ken Roth pravi, da gre za okrutne in nehumane postopke, ki so jih sodišča razglasila za nezakonite. V tem naj bi tičal tudi razlog, da si ameriška administracija tako ogorčeno prizadeva preprečiti sodno vpletanje. Vojaški policisti naj ne bi smeli izvajati zlorab oziroma "mehčanja" ujetnikov pred zaslišanji, vendar je to konec poletja 2003 za Irak priporočil tedanji poveljnik zapora v Guantanamu na Kubi general Geoffrey Miller, ker se je takšno sodelovanje med pazniki in zasliševalci tam izkazalo za uspešno. Miller je bil pred kratkim imenovan za poveljnika vseh vojaških zaporov v Iraku.

Miller je leta 2002 prosil vrh Pentagona za navodila glede ravnanja z ujetniki. Civilni uslužbenci Pentagona so bili za čim ostrejše postopke proti ujetnikom, vojaki pa so svarili, ker so se bali, da bi podobna usoda doletela tudi ameriške vojake v ujetništvu. Razmere v ameriških zasilnih vojaških zaporih so bile po koncu vojne v Iraku, pred odprtjem Abu Graiba, nevzdržne.

V zasilnem zaporu "Camp Cropper" na bagdadskem letališču so bili ujetniki nameščeni v šotore, obkrožene z bodečo žico. Ameriški vojaki, ki so upali, da se bodo po zmagi vrnili domov, so dobili ukaz, da morajo prevzeti vlogo zaporniških paznikov, s čimer so bili nezadovoljni in so se znašali nad ujetniki. Ti so se medtem maščevali z metanjem lastnega blata, ki ga je bilo zaradi pomanjkljivih sanitarij na pretek, na paznike, prihajalo pa je tudi do številnih uporov in pobegov. Vse to je zapisano tudi v poročilu, ki ga je že februarja pripravil general Antonio Taguba.

Iran naj bi imel dokaze o še hujšem mučenju

Javnost ima pravico vedeti resnico, menijo britanski konzervativci (Foto: Reuters)
Javnost ima pravico vedeti resnico, menijo britanski konzervativci (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Iz Irana so sporočili, da imajo dokaze, iz katerih je razvidno, da je mučenje iraških zapornikov s strani ameriških vojakov trajalo že dalj časa in da je bilo še hujše, kot je bilo doslej znano. Tiskovni predstavnik varuhov revolucije Masud Džazajeri je dejal, da bodo javnosti kmalu predstavili še bolj osupljive dokaze, da se mučenje v zaporih nadaljuje: "Kmalu bomo pokazali dokaze in ameriški predsednik George Bush mučenja ne bo mogel več opisovati kot zločin le nekaj vojakov."

Dodal je še, da je povsem jasno, da sta Bush in Blair vedela za zlorabe iraških zapornikov. "Bushu bi bilo potrebno soditi kot voditelju ameriških mučiteljev," je zaključil Džazajeri.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10