Nekdanji britanski premier Tony Blair je pred preiskovalno skupino, ki jo vodi John Chilcot, odgovarjal na vprašanja o vojni v Iraku. Blair je že enkrat odgovarjal na vprašanja nekdanjega generalnega državnega tožilca Petra Goldsmitha. Ta je pred komisijo povedal, da mu je nerodno zaradi Blairovih odgovorov, ki jih je nekdanji premier podal na prvem zaslišanju.
Blair je prvič odgovarjal na vprašanja januarja lani. Dejal je, da ne obžaluje tega, da je Veliko Britanijo popeljal v vojno, saj verjame, da je svet po strmoglavljenju režima Sadama Huseina varnejši.
Vse za razorožitev Huseina
V drugem nastopu pred komisijo je Blair izjavil, da je bil odločen, da bo naredil vse za razorožitev Sadama Huseina, čeprav se je zavedal pomislekov, povezanih z zakonitostjo vojaškega posredovanja.
V pisni izjavi, ki jo je poslal komisiji, je zatrdil, da je dal januarja 2003 takratnemu ameriškemu predsedniku Georgeu Bushu "močno zavezo", da bo Velika Britanija naredila, "kar je potrebno" za razorožitev iraškega voditelja kljub pravnim pomislekom.
Priznal je, da je 14. in 30. januarja 2003 prejel priporočilo generalnega tožilca Petra Goldsmitha, da je za zakonitost vojaške akcije potrebna dodatna resolucija ZN, vendar je dejal, da je bilo to mnenje "začasno".
"V pogovoru s predsednikom Bushem 31. januarja 2003 se nisem imel namena spuščati v to pravno razpravo, ki je potekala v britanski vladi," je Blair zapisal v svoji izjavi. "Ponovil sem svojo močno zavezo, ki sem jo dal javno in zasebno, da bom naredil, kar je potrebno za razorožitev Sadama," je dejal.
Dodal je še, da si je Goldsmith premislil, če si ne bi, pa "Velika Britanija ne bi mogla in ne bi bila sodelovala pri odločitvi o odstranitvi Sadama". "Na koncu je bilo treba sprejeti odločitev: na podlagi razpoložljivih informacij se je bilo treba odločiti, ali se pridružiti ameriški koaliciji in odstraniti Sadama ali ostati zunaj. Odločil sem se, da ostanemo notri," je zapisal Blair.
Bivši premier je danes zagovarjal tudi svojo odločitev, da zavrne objavo skrivnih sporočil, ki jih je pisal Bushu. "Moja sporočila predsedniku Bushu so bila zelo zasebna. Napisal sem jih, ko sem si želel spremembe ali prilagoditve politike. Morajo biti zaupna," je poudaril. "Oseben odnos je bil ključen del strateškega odnosa države," je dodal Blair.
Blair brez opravičil?
Med prvim pričanjem nekdanjega premierja so se pred poslopjem vlade zbrali številni protestniki in danes ni bilo nič drugače. Chris Nineham, ki vodi kampanjo Ustavite vojno, je dejal, da so novi dokazi pokazali, da je Blair glede legalnosti posega v Iraku lagal javnosti in parlamentu. "Končno je potrjeno, da je bila vojna v Iraku kriminalno in katastrofalno dejanje. Za Blaira tu ni več nobenih izgovorov, s katerimi bi zbežal roki pravice, hkrati pa tudi ni več nobenega možnega argumenta, da bo še naprej ostal posebni odposlanec ZN za Bližnji vzhod," pravi Nineham.
KOMENTARJI (31)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.