Tony Blair je libijskega voditelja Moamerja Gadafija opozoril, naj se umakne iz Libije, da bi se tako izognil zajetju ali smrti, razkrivajo zasebna elektronska sporočila Hillary Clinton, še iz časov, ko je bila ameriška državna sekretarka.
V tistem času je bil Blair posebni odposlanec za Bližnji vzhod, predstavljal pa je četverico – Združeni narodi, ZDA, EU in Rusija.
Blair je Gadafiju svetoval, naj poišče varen kraj, kjer bi se lahko skril, in sicer še preden bi se v Libiji dogodki razvili do te mere, da ne bi bilo več poti nazaj.
Britanski mediji poročajo, da bo moral nekdanji britanski premier marsikaj pojasniti v tej zgodbi in britanski vlogi v Libiji. V času libijske krize je bil britanski premier David Cameron.
V Clintonovi korespondenci je tudi pismo, ki ga je v njen kabinet poslal vodja Blairovega kabineta. Pismo je poslano 25. februarja 2011, kar je kmalu po libijski vstaji zoper Gadafija. V pismu je podatek, da se je tega dne Blair pogovarjal z Gadafijem. Vodja britanskega kabineta je zapisal, da je šlo za izredno zaseben pogovor, Blair pa je libijskemu voditelju posredoval izredno močno sporočilo, da se nasilje v državi mora končati, Gadafi pa mora omogočiti mirno tranzicijo oblasti.
V pismu je tudi nekaj dobesednih navajanj Blairovih besed. "Če imate varno mesto, kamor lahko greste, potem pojdite tja. Saj to se ne bo končalo mirno, če tega ne storite /.../," je Blair dejal Gadafiju, pri tem pa poudaril, da so spremembe v državi nujne in se bodo tudi zgodile. "Govoril sem z ljudmi in vsi želijo, da se zadeva reši na miren način," je dodal Blair.
Britanec je Gadafiju svetoval tudi, naj da svetu jasno vedeti, da se je pripravljen osebno angažirati v procesu sprememb, prav tako, da je ukazal svoji vojski, naj ne napada libijskega ljudstva.
V pismu je tudi zapisano, da je Blair Gadafiju dejal, da potrebuje neko njegovo zagotovilo, katero bi predstavil evropskim in ameriškim voditeljem ter bi dokazovalo, da si bo libijski voditelj prizadeval za mirno rešitev nastale situacije.
Gadafiju je svetoval hiter odziv, saj bi v nasprotnem prišli do točke, kjer ne bi bilo več povratka.
Uporniki so glavno mesto Tripoli zavzeli avgusta 2011, dva meseca zatem pa so zajeli in usmrtili Gadafija.
Cameron je britanska letala poslal, naj sodelujejo v napadih v Libiji, po Gadafijevi smrti pa je dejal, da je ponosen, da je njegova država sodelovala v strmoglavljenju "brutalnega diktatorja".
KOMENTARJI (146)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.