Blair je pred preiskovalno komisijo za zunanje zadeve spodnjega doma britanskega parlamenta znova zanikal vse trditve, da naj bi vlada javnosti zamolčala resnične razloge za napad na Irak. Hkrati je izrazil prepričanje, da bodo v Iraku našli dokaze o obstoju orožja za množično uničevanje. "Mislim, da smo naredili pravo stvar, kar se tiče Iraka. Stoodstotno stojim za svojo odločitvijo in prepričan sem, da so obveščevalne službe priskrbele točne podatke," je na zagovoru poudaril Blair.
Do nastopa britanskega premiera pred omenjenim odborom je prišlo, potem ko je preiskovalna komisija za zunanje zadeve spodnjega doma britanskega parlamenta v ponedeljek objavila poročilo v zvezi z britanskimi dosjeji o domnevnem iraškem orožju za množično uničevanje. V poročilu je komisija sicer kritizirala sestavo omenjenih dosjejev, ki naj bi dokazovali, da ima Irak orožje za množično uničevanje in so ju objavili v mesecih pred vojno, vendar pa je zaključila, da vlada premiera Blaira ni poskušala namerno prevarati parlamenta.
ZDA priznale krivdo glede napačnih trditev o Iraku?
Po pisanju ameriškega časnika Washington Post, je ameriška administracija včeraj prvič priznala, da so bile trditve ameriškega predsednika Georgea Busha v januarskem nagovoru narodu, da Irak poskuša v povezavi s svojim programom jedrskega orožja kupovati uran v Afriki, napačne.
Kot poroča Washington Post, je ameriško priznanje sledilo ponedeljkovi objavi poročila britanskega parlamentarne komisije v Londonu, ki je izrazila dvom v zanesljivost britanskih obveščevalnih podatkov, ki jih je ameriški predsednik omenil v januarskem nagovoru. Z njim naj bi ameriški kongres in javnost prepričal, da orožje za množično uničevanje iraškega diktatorja Sadama Huseina predstavlja grožnjo ameriški varnosti.
"Glede na vedenje, ki ga imajo sedaj, navedbe, da Irak poskuša pridobiti uran v Afriki, ne bi smele biti vključene v nagovor narodu," je po pisanju Washington Posta v soglasju z Belo hišo izjavil neimenovani visoki predstavnik ameriške administracije. Časnik dodaja, da je Mednarodna agencija za jedrsko energijo marca letos zavrnila trditve, da naj bi Irak v Nigeriji kupoval uran.