
Britanski premier Tony Blair je v Jeruzalemu predlagal, da bi prihodnje leto v Londonu sklicali mednarodno konferenco o reformah palestinskih oblasti. Na skupni novinarski konferenci z izraelskim premierom Arielom Šaronom je še izrazil upanje, da bo srečanje pomagalo pripraviti Palestince na načrtovan izraelski umik z območja Gaze prihodnje leto. Blair je poleg tega izrazil upanje, da bodo načrti za ločitev privedli v oživitev časovnega načrta bližnjevzhodne četverice, ki predvideva ustanovitev palestinske države prihodnje leto.
Šaron se je medtem izrekel za "popolno ustavitev terorizma", da bi lahko uresničili časovni načrt. Menil je še, da je smrt palestinskega voditelja Jaserja Arafata obema stranema ponudila priložnost za zagon mirovnih prizadevanj. Vendar pa je opozoril, da se Palestinci ne borijo dovolj proti terorizmu. "Doslej nismo videli niti najmanjšega koraka na strani Palestincev," je dejal. Pri tem je spomnil, da so Palestinci sredi volilne kampanje, kar bi po njegovem lahko oviralo njihova prizadevanja.
Abas: Londonska konferenca prvi korak k mirovnemu procesu
Voditelj Palestinske osvobodilne organizacije (PLO) Mahmud Abas je pozdravil Blairov predlog, da bi prihodnje leto v Londonu sklicali. Kot je po srečanju z Blairom ocenil Abas, bi bila tovrstna konferenca prvi korak proti ponovni oživitvi mirovnih pogovorov. Palestinci smo zavezani demokraciji in mirovnim pogajanjem z Izraelom, je še dodal.
"To je pomemben čas in pomembna priložnost po več mesecih in letih, ko je bilo zelo težko videti napredek," je na skupni novinarski konferenci v Ramali dejal Blair. "Mislim, da obstaja močno upanje, da napredek je mogoč," je še dejal premier, obenem pa poudaril, da je treba sedaj to upanje spremeniti v dejanja.
Abas se je pred tem srečal še z italijanskim zunanjim ministrom Gianfrancom Finijem. Fini je pohvalil odločitev voditelja PLO, da se bo na predsedniških volitvah 9. januarja prihodnje leto potegoval za položaj novega palestinskega voditelja. Fini je namreč prepričan, da je Abas sposoben voditi Palestince v svetlo prihodnost in suverenost.

"Če bo Mahmud Abas izvoljen - in jaz upam, da bo -, bomo imeli dober razlog za veselje," je na novinarski konferenci v Ramali še dejal italijanski minister. Abas pa je po srečanju s Finijem izrazil pričakovanje, da bo po palestinskih predsedniških volitvah prišlo do obnovitve mirovnih pogajanj z Izraelom.
Prva faza palestinskih lokalnih volitev
Na Zahodnem bregu bodo v četrtek prvič po 22 letih potekale palestinske lokalne volitve. V tokratnem, prvem krogu volitev bodo nove predstavnike sicer volili le v 26 naseljih in občinah, saj se je palestinsko vodstvo odločilo, da bodo volitve potekale v več fazah. Ker palestinske oblasti pričakujejo, da bi utegnile volitve spremljati določene težave, so se odločile namestiti več kot tisoč policistov. Tako bo v četrtek prvič po več kot treh letih na Zahodnem bregu v javnosti delovala uniformirana palestinska policija.
Napadi se nadaljujejo

Izraelska vojska je z oklepnimi vozili in buldožerji znova vdrla v palestinsko begunsko taborišče Han Junis na jugu Gaze. Pri tem je bil ubit Palestinec. Izraelske sile naj bi z vdorom preprečile raketne napade palestinskih skrajnežev na judovska naselja. O žrtvah zaenkrat ne poročajo. Operacija se je začela pozno ponoči, trajala pa naj bi dva dni.
V spopadih v Gazi so bili ubiti trije Palestinci, na Zahodnem bregu pa so palestinski skrajneži ubili nekega Izraelca, ki je sodeloval pri gradnji tamkajšnje varnostne pregrade. Odgovornost za napad je že prevzela skrajna palestinska skupina Brigade mučenikov Al Akse, oboroženo krilo palestinskega gibanja Fatah.