Tujina

Blix zadovoljen z Irakom

Bagdad/Larnaka, 20. 11. 2002 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Hans Blix, vodja inšpektorjev ZN za razorožitev, je po dvodnevnem obisku Iraka že prispel na Ciper. Prvi obisk Iraka je označil za "konstruktivnega" in dodal, da je Ciper privolil v odprtje inšpektorata v Larnaki.

Vodja inšpektorjev ZN za nadzor nad iraško oborožitvijo Hans Blix in direktor Mednarodne agencije za jedrsko energijo Mohamed el Baradej sta se po vrnitvi iz Iraka v ciprskem pristaniškem mestu Larnaka srečala s ciprskim predsednikom Glafkosom Kleridesom. "Imeli smo konstruktivne pogovore," je pred odhodom iz iraške prestolnice po dvodnevnem obisku Iraka dejal Blix. "S predstavniki iraških oblasti smo imeli dobre pogovore, zagotovili so nam polno uveljavitev resolucije in sodelovanje," je na Cipru dejal Blix.

Vodja inšpektorjev je zadovoljen nad dvodnevnim obiskom v Iraku
Vodja inšpektorjev je zadovoljen nad dvodnevnim obiskom v Iraku FOTO: Reuters

V iraško pripravljenost za sodelovanje je prepričan tudi direktor Mednarodne agencije za atomsko energijo Mohamed El Baradei, ki meni, če bodo lahko poročali o dobrem sodelovanju Iraka z inšpektorji, potem upajo, da bo nadzor nadomestil uporabo sile in ne bo njen predhodnik, kot se marsikje bojijo. "Jasno so povedali, da bodo naredili vse za sodelovanje," je o odzivu iraških predstavnikov dejal El Baradej, ki je še izrazil upanje, da se bodo te zaveze tudi uresničile na terenu.

Med drugim sta se v torek srečala z iraškim zunanjim ministrom Nadžijem Sabrijem, ki je po srečanju potrdil pripravljenost Iraka na sodelovanje z mednarodnimi inšpektorji. Po ministrovih besedah naj bi s tem spodbili ameriške obtožbe, po katerih naj bi Irak med štiriletno odsotnostjo inšpektorjev razvil orožje za množično uničevanje. Sabri je ob tem izrazil upanje, da bodo inšpektorji izpolnili svoje obveznosti v skladu s cilji ZN, mednarodnim pravom in ustanovno listino ZN. Tako Blix kot el Baradej sta vodji iraške diplomacije zatrdila, da bosta objektivno in profesionalno opravila svoje delo.

Varnostni svet ZN je resolucijo 1441 sprejel 8. novembra, v skladu z njo pa ima Irak čas do 8. decembra, da predloži popoln seznam krajev, kjer se nahajajo skladišča oziroma poteka proizvodnja orožja. Svetovalec iraškega predsednika Sadama Huseina, general Amer Al-Sadi je v torek zatrdil, da bo Irak to tudi storil.

Z Blixom in el Baradejem je v ponedeljek v Bagdad prišla tudi skupina več kot dvajsetih strokovnjakov za logistiko in komunikacije, med njimi Slovenec Miroslav Gregorič, ki ima nalogo poskrbeti za prihod inšpektorjev. Na novo naj bi opremili pisarno v Bagdadu, ki so jo uporabljali inšpektorji pred odhodom iz Iraka, načrtovali pa naj bi tudi še eno pisarno v Mosulu na severu države. Mednarodni inšpektorji bodo z delom začeli predvidoma 27. novembra.

Blix je skupaj z direktorjem Mednarodne agencije za jedrsko energijo Mohamedom El Baradejom in še nekaj pomočniki medtem že prispel na Ciper. Prva ekipa kakih 30 inšpektorjev je na podlagi zadnje resolucije varnostnega sveta prispela v Irak v ponedeljek.

Nekaj inšpektorjev je sicer ostalo v Iraku, kjer bodo nadaljevali s pripravami, saj bo 25. novembra v Irak prispelo kakih ducat inšpektorjev. Sicer pa naj bi celotno skupino sestavljalo kakih 100 inšpektorjev.

Po srečanju je vodja inšpektorjev Blix povedal, da je Ciper privolil v odprtje inšpektorata ZN v Larnaki. Tam naj bi se zbrali inšpektorji pred odhodom v Bagdad.

ZDA uradno zaprosile Veliko Britanijo za vojaško sodelovanje

Združene države Ameriške so uradno zaprosile za sodelovanje britanskih vojakov v morebitni vojaški operaciji v Iraku. Kot je danes v Londonu potrdil britanski obrambni minister Geoff Hoon, je Velika Britanija prejela prošnjo Washingtona za sodelovanje njenih vojakov, vendar pa v zvezi s tem ni sprejela še nobene odločitve. Hoon drugih podrobnosti o prošnji ZDA ni hotel razgrniti, niti ni želel govoriti o številu britanskih vojakov, ki naj bi sodelovali v morebitni operaciji. Zatrdil pa je, da ameriška prošnja ne pomeni, da je vojna z Irakom neizogibna. Neimenovani tiskovni predstavnik britanskega obrambnega ministrstva pa je potrdil, da britanska vlada sicer že nekaj tednov pripravlja načrte za morebitno vojaško akcijo v Iraku. Kanadski časnik Globe and Mail je medtem na svoji spletni strani poročal, da so ZDA za vojaško pomoč zaprosile tudi Kanado.

Američani optimistični glede sodelovanja v morebitnem napadu na Irak

Ameriški obrambni minister, ki je kritičen do pasivnosti OZN, meni, da so številne države pripravljene sodelovati v morebitni vojni proti Iraku
Ameriški obrambni minister, ki je kritičen do pasivnosti OZN, meni, da so številne države pripravljene sodelovati v morebitni vojni proti Iraku FOTO: Reuters

Ameriški predsednik George Bush, ki je v torek zvečer prispel v Prago, kjer se bo v četrtek in petek udeležil vrhunskega zasedanja zveze Nato, je v pogovoru za češko televizijo zatrdil, da odločitev glede vojaške operacije v Iraku "še ni blizu". Kot je dejal, se trenutno nahajajo šele na začetku procesa, v katerem so Sadamu Huseinu "dali priložnost, da pokaže svetu, ali se hoče razorožiti ali ne". Bush tudi upa, da bodo v primeru vojaške operacije sodelovali tudi ameriški zavezniki iz zveze Nato. "Mislim, da bodo spoznali, da je to v interesu miru in stabilnosti," je še dejal predsednik, ki pa je ocenil, da v ospredju praškega vrha ne bo iraško vprašanje, temveč širitev zavezništva.

Ameriški obrambni minister Donald Rumsfeld pa je v torek zatrdil, da so številne države že izrazile pripravljenost na sodelovanje v morebitni vojaški operaciji v Iraku. Ob tem je tudi izrazil veliko kritik na račun ZN, ki so po njegovem mnenju "pasivni" in so dopustili, da je Bagdad prekršil kakih petnajst resolucij.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10