Nekdanji vodja Komisije Združenih narodov za nadzor, verifikacije in inšpekcije (UNMOVIC) Hans Blix je kritiziral ZDA in Veliko Britanijo v zvezi z navedbami glede iraškega orožja za množično uničevanje. Kot je za španski radio Cadena SER dejal Blix, OZN v svojih poročilih niso nikoli navedli, da je Irak imel orožje za množično uničevanje, ampak so zgolj pustili odprto to možnost, ker Iračani niso predložili dokaza, da so orožje za množično uničevanje leta 1991 uničili.
Američani in Britanci bi morali vedeti, da so bila tedanja poročila tajnih služb o obstoju iraškega orožja netočna, je poudaril nekdanji vodja UNMOVIC in dodal, da sam ni nikoli dejal, da je Irak imel tovrstno orožje.
Iračani za večjo vlogo OZN
Predstavniki Iraka in njegovih sosednjih držav, ki so se srečali v Kuvajtu, so razpravljali razmere v Iraku in ob tem pozvali Združene narode naj odigrajo večjo vlogo v povojnem Iraku. Iraški predstavniki so dejali, da bodo ameriške predstavnike skušali pregovoriti, naj jim izročijo nekdanjega predsednika Sadama Huseina, da bi mu sodili Iračani.
Vodja iraške diplomacije Hošjar Zebari pa je v Kuvajtu ocenil, da bo organizacija "verodostojnih in pravičnih" volitev v Iraku pred 30. junijem, ko Američani načrtujejo predajo politične oblasti Iračanom, zelo težka.
Volitve so odvisne od ocene razmer s strani Združenih narodov po nedavnem obisku njihove delegacije v Iraku, je še dodal Zebari.
Izpustili nekdanjega predsednika iraškega parlamenta
Ameriške sile so v soboto zvečer iz zapora izpustile nekdanjega predsednika iraškega parlamenta Saduna Hamadija, je potrdil čuvaj njegove hiše v Bagdadu Jasem Alui.
74-letni Hamadi, ki je bil zaprt devet mesecev, se počuti dobro in je zdrav, je povedal njegov sorodnik, ki je želel ostati neimenovan. Predsednik iraškega parlamenta v času vladavine Sadama Huseina je bil zaprt v Abu Garibu, Um Kasru in na bagdadskem letališču, je še povedal neimenovani sorodnik.
Nove eksplozije in žrtve
Medtem se nasilje v Iraku nadaljuje. Severno ob Bagdada je eksplozija ob vozišču ubila enega ameriškega vojaka, štiri pa ranila, so sporočili ameriški vojaški viri. Močna eksplozija v Bakubi, ki leži okoli 65 kilometrov severno od Bagdada, je prav tako terjala življenje enega ameriškega vojaka.
Eksplozija v Tikritu pa je terjala le gmotno škodo. Razneslo naj bi avtomobil iraškega politika, enega vodilnih oporečnikov režima Sadama Huseina in njegove stranke Baas, Džavarja Hamada, ki pa ga v trenutku eksplozije ni bilo v bližini. Avtomobil je bil v eksploziji popolnoma uničen, nastala pa je tudi škoda na okoliških stavbah. Hamad je predsednik Anti-Baas komiteja v provinci Salahedin in je član Iraškega nacionalnega kongresa (INC), ki ga vodi Ahmed Šalabi.
Ameriška vojska je danes še sporočila, da je bil pred dnevi v napadu na uslužbence neke ameriške verske organizacije ubit ameriški državljan. Napad se je zgodil blizu kraja Mahmudija, 30 kilometrov južno od Bagdada.
Na šolskem dvorišču v šiitski četrti Bagdada pa je danes odjeknila bombna eksplozija, pri čemer je bil po zadnjih podatkih ubit najmanj en otrok, trije ljudje pa so bili ranjeni.
Motiv napada v Faludži osvoboditev zapornikov
Kot je sporočil tiskovni predstavnik ameriške vojske Mark Kimmit, obstaja verjetnost, da je bil namen sobotnega napada na policijsko postajo in poslopje vlade v Faludži osvoboditi štiri zapornike, ki so bili pred kratkim aretirani zaradi napada na policijski avtobus. Po navedbah policije je namreč med napadom, v katerem je bilo ubitih 25 Iračanov, iz zapora pobegnilo 87 zapornikov. Kimmit je še povedal, da so bili po dosedanjih ugotovitvah vsi napadalci Iračani, in tako zavrnil navedbe, da so bili v napad vpleteni tudi tujci - Libanonci in Iranci. Povedal pa je še, da so v okviru preiskave zaslišali več oseb, med drugim tudi župana Faludže, ki je le nekaj dni pred napadom odstopil s položaja.
V soboto se je skupina kakih 50 napadalcev pripeljala z več vozili in vdrla v policijsko postajo, v kateri je bilo takrat zelo malo policistov. Napadli so tudi bližnjo, močno zastraženo poslopje iraške civilne obrambe, iraške varnostne sile pa so na napad odgovorile in začelo se je preganjanje in streljanje po ulicah Faludže. Koalicijske sile v spopadu niso sodelovale - kot je povedal Kimmit zato, ker je iraška policija ameriškim četam na obrobju mesta sporočila, da to ni potrebno.