V eksploziji, ki jo je v gneči pred iraškim vojaškim oporiščem al Kisk zahodno od Mosula sprožil samomorilski napadalec, je umrlo 16 ljudi, še sedem pa je bilo ranjenih.
Že pred tem je samomorilski napadalec sprožil eksplozijo v bližini policijske postaje v Mosulu, v kateri je po zadnjih podatkih umrlo šest oseb, še trinajst ljudi je bilo ranjenih. Kot so navedli očividci in policija, se je napadalec z dostavnim tovornjakom, naloženim z melonami, zaletel z policijsko postajo. Med smrtnimi žrtvami so tudi štirje policisti.
V Bagdadu pa so neznanci ustrelili visokega iraškega policijskega predstavnika Rijada Abdela Karima. Namestnika načelnika policije so ubili pred njegovo hišo v bagdadski četrti Maštal.
V kraju Dakuk, 40 kilometrov južno od Kirkuka, pa so uporniki v napadu na iraški policijski konvoj uporabili psa, na katerega so namestili eksploziv. Eksplozijo so sprožili ob prihodu konvoja, pri čemer je eden izmed policistov utrpel poškodbe, je sporočila lokalna policija. V Dakuku je bil to že drugi napad upornikov v zadnjem mesecu, pri katerem so uporabili psa.
Dva policista sta bila ranjena tudi v napadu upornikov v Kirkuku, in sicer v eksploziji bombe, ki je bila nameščena ob neki cesti. V bližnjem kraju al Riad pa je samomorilski napadalec v napadu na policijski konvoj ranil štiri civiliste.
V Bagdadu zaprt mednarodni potniški promet
V iraški prestolnici je medtem že drugi dan zapored zaustavljen potniški promet na bagdadskem mednarodnem letališču. Britanska družba, ki skrbi za varnost na letališču, namreč v znak protesta ne opravlja svojega dela. Družba Global Strategies Group tako zahteva izplačilo denarja, ki ji ga za pretekle tri mesece dolgujejo iraške oblasti. Letališče sedaj začasno varujejo enote ameriške vojske.
Ameriška pogajanja z iraškimi uporniki
Predstavniki ameriških oblasti so nedavno opravili pogovore s predstavniki iraških uporniških skupin, poroča britanski časnik The Sunday Times. Pogovarjali so se z namenom, da bi jim uzspelo nekoliko zmanjšati obseg nasilja v državi. Pogovori so po navedbah iraškega vira, ki naj bi se osebno udeležil pogajanj, potekali 3. junija in zatem še enkrat 10 dni pozneje, kraj pogovorov pa je bila poletna vila v bližini Balada, 65 kilometrov severno od Bagdada.
Ameriško pogajalsko ekipo so sestavljali visoki predstavniki vojske in obveščevalcev, uslužbenec kongresa ter predstavnik ameriškega veleposlaništva v Iraku. Na strani upornikov naj bi med drugim sodelovali tudi predstavniki skrajne iraške skupine Ansar al Suna, ki je v preteklosti v Iraku izvedla več obsežnih smrtonosnih napadov. Pogajanj naj bi se udeležili tudi neimenovani nekdanji iraški minister in več iraških plemenskih voditeljev.
Doslej informacije o morebitnih pogajanjih z uporniki niso potrdili niti Pentagon niti ameriški vojaški predstavniki v Iraku, medtem ko se ameriško veleposlaništvo o tem še ni želelo izreči. "Pogovori predstavljajo prvo resno namero Američanov in iraških upornikov, da bi uspeli uskladiti stališča, odkar je spomladi prišlo do porasta nasilja v državi," je še zapisal britanski časnik.