Avstrijski minister za promet Hubert Gorbach je že napovedal, da bo Avstrija vpeljala strožji nadzor nad tovornjaki, država pa razmišlja tudi o nadaljnjih ukrepih. Po njegovih besedah pa zavrnitev ratifikacije pristopne pogodbe EU, ki s 1. majem 2004 omogoča desetim državam, med njimi tudi Sloveniji, vstop v EU, ob tem ne pride v poštev. "Ohraniti moramo mirno kri," je po odločitvi dejal Gorbach.
Avstrija je ob glasovanju v posredovalnem odboru med svetom EU in Evropskim parlamentom ostala popolnoma sama. Tako je odbor, kot je bil kritičen Gorbach, sprejel odločitev, ki bo prinesla več tranzitnega prometa Avstriji. "To utegne pripeljati do znatne podražitve tovornih prevozov čez državo, hkrati pa pomeni za Avstrijo tudi ekološki bankrot," je še prepričan Gorbach.
Vodja avstrijskih pogajalcev v tranzitnem sporu Hannes Swoboda je že pred sklepom pogajanj dejal, da je Avstrija užaljena, predstavnik avstrijskih Zelenih Johannes Voggenhuber pa je ocenil, da se državi obeta črn scenarij, za katerega je odgovorna tudi avstrijska vlada, ki voženj starih in ekološko spornih tovornjakov čez državo, ni omejila.
Dosedanja praksa omejevanja prometa
S pristopno pogodbo z EU si je Avstrija izpogajala omejevanje tranzita tovornjakov čez državo na podlagi sistema ekotočk, pri čemer so bili tovornjaki glede na svoj okoljski vpliv razvrščeni v več kategorij, za tiste, ki predstavljajo največjo obremenitev za okolje, pa terjano najvišje število točk. Dogovorjeno je tudi bilo, da letno lahko državo prečka le 1,61 milijona tovornjakov oziroma 108 odstotkov prometa, ki naj bi čez Avstrijo tekel leta 1991, ko je Dunaj s takrat še Evropsko gospodarsko skupnostjo sklenil tranzitni sporazum.
Dogovor, ki si ga je Dunaj izpogajal na pristopnih pogajanjih pred svojim vstopom v povezavo leta 1995, se tako izteče konec letošnjega leta, avstrijske ceste pa bodo s tem brez omejitev odprte za ves tovorni promet.