Italijani na voliščih izbirajo novo vlado. Sestava nove vlade pa ne zanima le Italijanov, ampak celotno Evropo, pa tudi svet.
Zmagovalec zadnjih italijanskih parlamentarnih volitev je bil Silvio Berlusconi, ki pa je moral, ko je cena italijanskega zadolževanja dosegla rekord, vajeti leta 2011 prepustiti Mariu Montiju.
Monti je dokaj uspešno izvajal reforme, Italija se je spet zadolževala ceneje, a varčevanje ter novi ali višji davki ljudstvu seveda niso bili po volji. Montiju je tako v kratkem času uspelo priti na vrh lestvice najbolj osovraženih politikov.
Berlusconijev umik iz politike je trajal le nekaj mesecev, napovedane vrnitve pa niso zasenčili niti škandali z ženskami in spornimi zabavami.
Berlusconi tako na teh volitvah meri na vrh, ideja, da mu lahko celo uspe, pa plaši mednarodne finančne trge. Berlusconi glasno nasprotuje nekaterim evropskim rešitvam dolžniške krize, Italija pa se utaplja v dolgovih. Izguba kredibilnosti, ki jo je bila država deležna pod Montijevim vodstvom, bi stroške zadolževanja znova pognala v višave, kriza pa bi se lahko ne le za Italijo, ampak tudi za Evropo začela znova.
Finančni trgi bi tako raje videli zmago levičarja Piera Luigija Bersanija, novo vlado pa kot zavezništvo med njim in Montijem, a zadnje javnomnenjske raziskave so kazale, da bi Berlusconiju vendarle lahko uspel veliki met.
Analitiki menijo, da obstajajo trije možni razpleti italijanskih volitev, ki bi lahko krizi dali nov pospešek.
Prvi je že omenjena Berlusconijeva zmaga. Po javnomnenjskih anketah za Bersanijem zaostaja za med tri in pet odstotki ljudske podpore, a Berlusconi je v preteklosti na volilni dan že presenetil. Njegova zmaga bi pokopala Montijeve reforme, odprla bi se politična fronta z Evropsko unijo, finančni trgi pa bi se na to burno odzvali v negativnem smislu.
Druga možnost je, da bi Beppeju Grillu, blogerju, komiku, populistu in nasprotniku bankirjev, uspel veliki met. Njegovo gibanje Pet zvezd je nastalo iz protesta, privlačno je predvsem za mlade in jezne na politiko, zaradi poudarjanja boja proti korupciji pa vse bolj privlači tudi izobražene. Po nekaterih javnomnenjskih anketah se gibanju obeta okoli 20 odstotkov glasov, vendar je v zadnjih dneh podpora dnevno naraščala, zato bi bil lahko uspeh še večji.
Tretja možnost pa je, da Montijeva stranka na volitvah popolnoma potone. Zmage si zaradi nepriljubljenih ukrepov ne more obetati, a je Montijeva stranka nujna za koalicijo, ki bi bila trenutno najbolj všeč tako evropskemu političnemu parketu kot mednarodnim finančnim trgom. Če Montijevi ne zberejo osmih odstotkov, je koalicija Monti – Bersani mrtva, še preden se je sploh začela.
KOMENTARJI (61)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.