Po dramatičnem lovu na 19-letnega Džoharja Carnajeva, drugega osumljenca za bombni napada na bostonskem maratonu, je mladenič čečenskega rodu v resnem stanju v bolnišnici Beth Israel v Bostonu, ki je strogo varovana.
Uradni viri pravijo, da je kljub hudim poškodbam njegovo stanje stabilno. Večina ran naj bi nastala v soočenju s policisti, rana na grlu, zaradi katere osumljenec morda ne bo mogel govoriti, pa je po besedah varnostnega analitika in nekdanjega agenta FBI Johna Millerja najbrž posledica poskusa samomora, je poročala ameriška televizija CBS.
Guverner Massachusettsa Deval Patrick si želi, da bi osumljeni preživel, saj imajo, kot pravi, preiskovalci milijon vprašanj, ki bi mu jih radi zastavili.
Kakšne obtožbe čakajo Džoharja?
Kakšne obtožbe bodo pripisali najstniku, za zdaj še ni znano, prav tako se ne ve, pred katerim sodiščem se bo moral zagovarjati. Po nekaterih poročilih mu policija sploh še ni prebrala pravic. Po ameriškem pravu lahko sicer v določenih primerih, ko je ogrožena javna varnost, policija zasliši osumljenca tudi brez tega, da mu preberejo pravice, in tudi brez odvetnika, česar naj bi se poslužili tudi v tem primeru.
Ekipa visoko izurjenih strokovnjakov, ki naj bi Džoharja zaslišala, ko bo lahko govoril, je sicer že pripravljena.
Po poročanju CNN ga bodo najverjetneje obtožili kaznivega dejanja terorizma, uporabe orožja za množično uničenje in umora. Kazenski zakonik v Massachusettsu sicer ne predpisuje smrtne kazni, zato bodo Carnajeva skoraj zagotovo prevzeli zvezni policisti. V zameno za sodelovanje s preiskavo bi mu lahko namesto smrtne kazni ponudili dosmrtni zapor.
Preiskava se kljub prijetju sicer še vedno nadaljuje. Policija je potrdila, da za zdaj ni dokazov, da je bilo v napade vpletenih več ljudi, zato za zdaj velja, da sta brata napad načrtovala in izvedla sama.
Sta pa bila včeraj aretirana Džoharjeva prijatelja, sosedom znana le kot Azmat in Diaz ter tudi po tem, da ima njun avto registrsko tablico z napisom "Terrorista#1". Gre za tuja državljana, ki sta bila uradno aretirana zaradi kršitev dovoljenja o bivanju, neuradno pa bosta morala odgovoriti tudi na nekaj vprašanj o bratih Carnajev.
Sicer pa policisti glede na veliko količino orožja, ki so ga našli med preiskavo, menijo, da sta imela brata v mislih še kakšen napad.
Mati želi na obisk k sinu
Med tistimi, ki se najbolj sprašujejo, kje se je življenjska pot bratov tako zalomila, je njuna družina, kjer vsi po vrsti zatrjujejo, da česa takega niso pričakovali, čeprav je bil predvsem starejši brat pogosto v težavah in se v življenju ni in ni znašel.
Mati obeh fantov Zubeidat Carnajeva je v telefonskem intervjuju za ABC-jeva poročila povedala, da si najbolj od vsega želi odpotovati v ZDA in obiskati mlajšega sina. V solzah je povedala, da se zelo boji, da bodo za 19-letnika oblasti zahtevale smrtno kazen.
"Izgubila sem dva sinova. Naša družina je uničena," je dejala. Sicer ni povedala, kdaj namerava odpotovati v ZDA, je pa dodala, da jo skrbi, da obisk ne bo mogoč, ker jo zdaj v ZDA kot mater osumljenca terorističnega dejanja ne bodo spustili.
Starši bostonskih bombašev, ki trenutno živijo v Dagestanu, se sicer te dni predvsem poskušajo izogibati novinarjem, ki so dobesedno zasedli kraj, kjer živijo, so pa zato bolj zgovorni sosedje, ki pravijo, da gre za "normalno" družino, o verskem fanatizmu pa po njihovem mnenju ni ne duha ne sluha.
Podobno kot oče fantov, ki je dejal, da so jima ameriške oblasti napad podtaknile, tudi mati meni, da je zgodba sumljiva. Starejšega sina Tamerlana naj bi FBI pred leti preiskoval le zato, ker je "imel rad islam in ni storil ničesar napačnega".
FBI je sicer v petkovi izjavi zapisal, da so 26-letnika preiskovali na prošnjo "neke tuje vlade", ki je niso imenovali, prošnja pa naj bi prišla na podlagi informacije, da je radikalec in zagrizen musliman, ki se je po letu 2010 močno spremenil, imel naj bi tudi zveze z neimenovanimi sumljivimi skupinami.
"Bali so se ga, ker je ljubil islam," je o ameriških oblasteh, ki naj bi Tamerlanu sledile vsaj pet let, povedala njegova mati.
Pravi, da jo je tragedija tako prizadela, da potrebuje zdravniško pomoč. "Ne vem, kako naj to preživim," je dejala.
Kot je znano, je Džoharjevega starejšega brata, 26-letnega Tamerlana Carnajeva, policija ubila v četrtek ponoči med spopadom, potem ko je bil na Tehnološkem inštitutu Massachusetts (MIT) v Bostonu ubit policist.
Obstreljevanje s policisti je trajalo skoraj deset minut, pri čemer je bilo po podatkih policije izstreljenih najmanj 200 nabojev z ene in druge strani. Osumljenca sta vrgla tudi tri bombe, ena med njimi je bila izdelana iz ekonomlonca, tako kot dve, ki sta eksplodirali na maratonu in ubili tri ljudi, več kot 180 pa jih ranili. Tamerlanu je čez nekaj časa zmanjkalo nabojev in policisti so ga poskušali vkleniti, nakar je vanje zapeljal mlajši brat.
Tamerlan se je obesil na avto, ki ga je vlekel po ulici, Džohar pa je pobegnil. Policija je na kraju obstreljevanja našla pištole, puško in več bomb. Džohar se je skril pod ponjavo v čolnu, kjer ga je odkril lastnik in poklical policijo. Ta je čoln obkrožila in spet se je vnel oborožen spopad, ki pa ni trajal dolgo, saj je bil osumljenec že hudo ranjen. Po aretaciji si je Boston oddahnil in izbruhnile so spontane proslave.
Starejši brat je zadnjih nekaj let postajal vse bolj zagrizen islamist, vendar ni podatkov, da bi bil povezan s kakšno skupino. Rusija je sicer leta 2011 obvestila ZDA, da je Tamerlan Carnajev islamski skrajnež, ni pa še jasno, zakaj natančno. Oba brata prihajata iz čečenske družine, ki se je najprej iz Kirgizistana preselila v Dagestan, od tam pa v ZDA, kjer je oče odprl avtomehanično delavnico.
Anzor Carnajev se je pred letom dni vrnil v Dagestan. Fanta sta ostala v ZDA. Mlajši je lani jeseni postal državljan, starejši brat pa ni mogel nadgraditi zelene karte, ker je bil v preteklosti aretiran zaradi napada.
KOMENTARJI (563)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.