Tujina

Bo EU sprejela kritizirano avstralsko azilno politiko?

Dunaj, 05. 06. 2016 08.46 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Prosilce za azil v državah članicah Evropske unije bi bilo treba zadrževati na otokih in se jim ne bi smel dovoliti neposreden dostop do Evrope, je dejal avstrijski zunanji minister Kurz. Gre za avstralski model, ki je za mnoge sporen, saj ustvarja poligon za nove in še hujše zlorabe.

V pogovoru za današnjo izdajo avstrijskega časnika Die Presse je avstrijski zunanji minister Sebastian Kurz dejal, da bi morala Evropska unija slediti primeru Avstralije, da bi migrante odvrnila od pogosto nevarne poti v Evropo.

Avstralija od leta 2013 izvaja za mnoge sporno azilno politiko, v sklopu katere vojaške ladje prestrežejo plovila z migranti in jih napotijo v drugo smer, še preden dosežejo celino. Pošljejo jih ali nazaj na njihovo izhodiščno točko, ki je po navadi Indonezija, ali v centre za priseljence na tihooceanskih otokih Papua Nova Gvineja in Nauru. Prosilci za azil se ne smejo naseliti v Avstraliji, niti če se izkaže, da gre za begunce.

"Avstralskega modela seveda v celoti ne bi mogli prevzeti, a bi njegova načela lahko uveljavili v Evropi," je dejal Kurz in izrazil skepticizem v vpliv dogovora med EU in Turčijo na zmanjšanje števila migrantov v Evropi.

V prid uveljavitvi avstralskega modela v EU po njegovem govori tudi podoben model v ZDA, ko so v prvi polovici 20. stoletja migrante, ki so prišli z ladjami v New York, zadrževali na otoku Ellis.

Po njegovem bi morala EU tudi sprejeti resolucijo, po kateri bi tisti, ki v Evropo pridejo nezakonito, izgubili pravico do prošnje za azil.

Letos je po podatkih ZN prek Sredozemskega morja v Evropo prišlo približno 204.000 migrantov. Na tej poti – večina jih iz Libije skuša priti v Italijo – jih je umrlo več kot 2500. Že zdaj sicer številne migrante, ki jih rešijo na morju, pošiljajo na grške otoke ali italijanski otok Lampedusa.

V Avstrijo je lani prišlo 90.000 prosilcev za azil, a je država nato zaostrila pogoje za pridobitev azila in postavila kvoto za njihov sprejem v letošnjem letu, kar je privedlo do zaprtja balkanske migracijske poti. Posledično se je okrepilo število migrantov in beguncev, ki se na pot v Evropo podajajo po nevarni morski poti.

Avstralija je tarča kritik, saj na otokih Nauru in Manus, na katerih zadržujejo ljudi, vladajo katastrofalne razmere: od neprimerne nastanitve do številnih primerov zlorab. V zadnjem času je ogromno poročil o spolnih zlorabah otrok. Svetovno javnost je tako pretresel primer, ko so avstralske oblasti nazaj na otok, in sicer v isti nastanitveni center, poslale petletnega dečka, ki so ga tam tudi posilili.

Za varnost na otokih ni poskrbljeno, veliko je samomorov, zlorabljali pa naj bi tako varnostniki kot nekateri prosilci za azil. V centrih naj bi vladal zakon močnejšega – glede vode, hrane, nasilja ... – največje žrtve pa so znova otroci in ženske, ki so se pred takšnimi napadi in zlorabami odločili zbežati na varno v Avstralijo.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.
Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.
Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.