Kmetijski ministri Evropske unije - Slovenijo je na srečanju zastopal državni sekretar na kmetijskem ministrstvu Franci But - so v Bruslju dosegli dogovor o kvotah za ulov rib za leto 2005. Evropska komisija se je morala pod pritiski ribiških velesil odpovedati večini svojih predlogov, dogovor pa so podprle vse članice razen Litve, medtem ko se je Grčija glasovanja vzdržala.
Evropska komisijja popustila
Ministri so določili kvote za ulov posameznih vrst rib in za vsako posamezno članico EU v skupnih vodah. Evropska komisija, ki je v začetku decembra predlagala občutno zmanjšanje kvot, je popustila pod pritiski članic in se je med drugim odpovedala načrtu o prepovedi lova polenovk v velikem delu Severnega morja.
Manjše zmanjšanje kvot
Španija, ki ima med članicami največjo ribiško floto z okoli 11.000 ladjami, je dosegla opustitev načrtov o prepovedi lova velikih rakov vzdolž Iberskega polotoka, medtem ko je Franciji uspelo izposlovati dogovor, da se bodo v prihodnjih dveh letih kvote za ulov globokomorskih rib zmanjšale le za 15 odstotkov in ne za 30 do 50 odstotkov, kot je predlagala komisija. Francija in Španija sta dosegli še, da se kvota za ulov sardel v Biskajskem zalivu ne bo znižala za 85 odstotkov, temveč le za 10 odstotkov.
Nezadovoljni naravovarstveniki
Na ministrski dogovor so se že odzvali naravovarstveniki. "Dogovor odraža nepripravljenost članic EU, da bi sprejele ukrepe za zaščito rib," je poudarila Charlotte Morgensen iz organizacije World Wildlife Fund. Po ocenah strokovnjakov bi morali v Severnem morju, v Irskem morju in zahodno od obal Škotske popolnoma opustiti lov polenovk, saj ta čas zaloge znašajo le tretjino priporočenih.