Tujina

Bo Haag čakal Mladića in Karadžića?

Beograd/Zagreb/Haag, 23. 02. 2005 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
Reuters/STA, T.R./Š.Z.
Komentarji
0

Haaškemu mednarodnemu sodišču bi lahko zaradi Radovana Karadžića in Ratka Mladića podaljšali mandat.

Haaško sodišče je opozorilo Miloševića zaradi prepočasnega zaslišanja prič (Foto: Reuters)
Haaško sodišče je opozorilo Miloševića zaradi prepočasnega zaslišanja prič (Foto: Reuters) FOTO: Reuters
Srbkinja Zorana Banić je vložila ustavno tožbo na odločitev hrvaškega vrhovnega sodišča, ki jo je zaradi vojnih zločinov med vojno na Hrvaškem obsodilo na šest let zapora. Nekdanja medicinska sestra Banićeva je bila spoznana za krivo sodelovanja v pokolu 34 civilistov v vasi Škabrnje blizu Zadra leta 1991. Žrtve pokola so bile večinoma ženske in starejši moški.

Mandat haaškega sodišča, ki se izteče leta 2010, bi lahko podaljšali, v kolikor se ne bosta prej predala ali pa bila zajeta nekdanja voditelja bosanskih Srbov Radovan Karadžić in Ratko Mladić, piše v današnji izdaji beograjski dnevnik Glas javnosti.

Kot je znano, je zaprtje haaškega sodišča načrtovano za 2010, do začetka prihodnjega leta pa naj bi začeli sojenja proti vsem preostalim obtožencem, ki bi morala biti končana leta 2008. Po tem načrtu, ki temelji na analizi dosedanjega dela sodišča, bi do konca 2010 končali tudi vse postopke v zvezi z morebitnimi pritožbami.

Haag čaka še 18 obtožencev

Glas javnosti, ki se sklicuje na neimenovanega sogovornika iz haaškega sodišča, piše, da omenjeni načrt temelji na aretaciji Karažića, Mladića ter še 16 obtožencev z območja nekdanje Jugoslavije, od katerih jih je 15 iz SČG, eden, general Ante Gotovina, pa je iz Hrvaške.

Carla del Ponte: Gotovina je v Zagrebu

Glavna tožilka haaškega sodišča Carla del Ponte pa je ponovila prepričanje, da je pobegli hrvaški general Ante Gotovina na Hrvaškem. Po njenem se general nikjer ne more tako dobro skriti kot doma, kjer je heroj. "Vemo, da Hrvaška želi ukrepati, prav tako se zavedamo, da bi oblasti raje videle, če bi se Gotovina predal," je dejala del Pontejeva.

Dokument službe za zaščito ustavnega reda pa razkriva, da naj bi duhovnik Zlatko Sudac skrival pobeglega Gotovino, ker naj bi del katoliške cerkve angažiral za desnopolitično sredino.

Delić je obtožen za zločine, ki so jih pod njegovim poveljstvom nad Hrvati in Srbi izvajale enote mudžahidov.

Še tri obtožnice v BiH

Haaško sodišče je poleg nekdanjega vojaškega poveljnika Rasima Delića obtožilo še tri osebe bošnjaške narodnosti: nekdanjega člana predsedstva BiH Ejupa Ganića, generala Sakiba Mahmuljina in nekdanjega policijskega poveljnika v mestu Tarčin Edhema Godinjaka. Obtoženi so vojnih zločinov, ki naj bi jih storili med vojno na ozemlju BiH, obtožnice pa naj bi v Sarajevu prejeli do konca tedna.

Upokojeni general Republike Srbske Milan Gvero, ki je prav tako obtožen vojnih zločinov, pa naj bi se mednarodnemu sodišču za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije jutri prostovoljno predal, obtožnico pa bodo predstavili ob njegovem prihodu v Haag.

Opozorilo za Miloševića

Sodišče za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije pa je opozorilo nekdanjega jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića, da ob sedanji hitrosti zasliševanja prič ne bo končal obrambe v predvidenih 150 dneh. Predsedujoči sodnemu senatu Patrick Robinson je dejal, da Milošević nerazumno troši čas, saj je v prvih 30 delovnih dneh od začetka dokaznega postopka obrambe 31. avgusta lani zaslišal zgolj 19 prič in da bo s takšno hitrostjo lahko zaslišal le kakih sto prič. Milošević, ki se pred haaškim sodiščem brani sam, je sicer napovedal, da bo zaslišal več kot 1600 prič.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10