Uslužbenec, ki se je skliceval na podatke različnih tajnih obveščevalnih služb, je še povedal, da so vojaški strokovnjaki v Pentagonu že razvili načrte, kako iraška naftna polja najučinkoviteje in najhitreje zavarovati, o podrobnostih pa ni hotel govoriti.
Ameriški zunanji minister Colin Powell je sicer v začetku tega tedna izjavil, da nameravajo ZDA po padcu režima v Bagdadu upravljati z iraško nafto v imenu vsega iraškega prebivalstva.
Schröder: Polemične izjave Powella
Nemški kancler Gerhard Schröder je četrtkovo Rumsfeldovo izjavo, da Nemčija in Francija predstavljata "staro Evropo" ocenil kot "polemično", ni je pa želel komentirati. V pogovoru za televizijo RTL je spomnil, da imata Pariz in Berlin skupne vrednostne predstave, ki se odražajo tudi v ameriški ustavi. Sicer je menil, da polemike glede Rumsfeldove izjave ne bodo pokvarile nemško-ameriških odnosov.
Italijanski premier Silvio Berlusconi je ocenil, da se je treba "izogniti razkolu med ZDA in Evropsko unijo" glede vojaškega posredovanja v Iraku. Berlusconi je mnenje izrazil po objavi francosko-nemškega stališča, ki nasprotuje vojaškemu posegu v Iraku.
"V tem trenutku se je treba izogniti razkolu med ZDA in Evropsko unijo, ker bi to bila smola," je po seji vlade v Rimu poudaril Berlusconi. Kot je še povedal, ZDA Italijo obravnavajo kot "prijateljsko in zavezniško državo," dodal pa, da država ni "prejela nobenega poziva, naj sodeluje v vojni" v Iraku.
Glede možnosti terorističnih napadov v Italiji je Berlusconi povedal, da je država v povečani pripravljenosti in da ni znakov, ki bi kazali, da je opreznost treba še povečati.
ZDA za nadaljevanje pritiska
Kljub odporu Nemčije in Francije do vojne proti Iraku so ZDA prepričane, da bodo za razorožitev Iraka sestavile močno vojaško koalicijo. Šest bližnjevzhodnih držav in držav, ki mejijo na Irak, je v Istanbulu pozvalo Bagdad, naj pokaže večjo pripravljenost za sodelovanje z inšpektorji ZN.
Ameriški državni sekretar Colin Powell in britanski zunanji minister Jack Straw sta se v četrtek po srečanju v Washingtonu zavzela za nadaljevanje pritiska na Irak ter izrazila upanje, da vojna ni neizogibna, čeprav je to odvisno od Iraka, ki še naprej krši resolucije ZN.
ZDA si pridržujejo pravico, da storijo to, kar je primerno za obrambo njihovih interesov, je dejal ameriški zunanji minister Colin Powell. ZDA in Velika Britanija zdaj čakata na poročilo vodje inšpektorjev Blixa in direktorja IAEA Mohameda El Baradeja, ki bosta 27. januarja VS poročala o iraškem izpolnjevanju določil resolucije 1441. Powell je dejal, da je bila resolucija 8. novembra sprejeta soglasno in jasno določa, kaj se bo zgodilo, če se Irak ne bo razorožil. Odgovornost za ukrepanje bo potem na 15 državah članicah VS, ki se morajo odločiti, kako naprej. Medtem ko je Straw dejal, da si Velika Britanija želi nove resolucije za odobritev uporabe sile, pa je nakazal možnost, da ta ne bo nujno potrebna, saj mora Irak dokazati, da nima orožja za množično uničevanje. Powell je dopustil možnost nove resolucije, čeprav po mnenju ZDA ta ni potrebna, saj že resolucija 1441 jasno govori, da Irak čakajo resne posledice, če ne izpolni zahtev mednarodne skupnosti.
Husein naj pokaže več kooperativnosti
Zunanji ministri Turčije, Sirije, Saudske Arabije, Jordanije, Egipta in Irana so na srečanju v Istanbulu od Sadama Huseina zahtevale, naj pokaže več kooperativnosti za delo inšpektorjev Združenih narodov. Po njihovem mnenju je Sadam odgovoren za vzpostavitev miru in stabilnosti v regiji. V deklaraciji so izjavile, da vojna ni prav pot za rešitev krize.
Nemčija in Turčija sta iraškega predsednika Sadama Huseina pozvali, naj izkoristi zadnjo možnost, da se izogne vojni. Nemški zunanji minister Joschka Fischer in turški zunanji minister Yasar Yakis sta Bagdad pozvala, naj v celoti izpolni zahteve inšpektorjev ZN za nadzor orožja za množično uničevanje. "Zelo tesno sodelujemo, da bi se izognili vojni," je poudaril Fischer. Yakis pa je, kot že pred tem turški premier Abdulah Guel, spregovoril o "zadnji možnosti", ki jo Bagdad mora izkoristi, se je izvedelo iz krogov delegacije.
Iraškim znanstvenikom grozijo z usmrtitvijo
Vodja Komisije ZN za nadzor, verifikacijo in inšpekcije (UNMOVIC) Hans Blix je po sestanku v New Yorku dejal, da so pregledali dosedanje delo inšpektorjev in se pogovarjali tudi o tem, na kakšen način bodo predstavili svoje poročilo VS. Glede poteka inšpekcij je menil, da nekatere stvari potekajo v redu, saj imajo inšpektorji omogočen dostop do določenih krajev. Po drugi strani pa so še vedno ovire, kot je zavračanje želje inšpektorjev, da bi pri svojem delu uporabili ameriška vohunska letala U2. Iraško sodelovanje z inšpektorji je zato označil za mešano. Blix je še dodal, da je nadaljnji potek inšpekcij odvisen od članic VS, saj so inšpektorji odgovorni temu organu.
Namestnik ameriškega obrambnega ministra Paul Wolfowitz pa je zatrdil, da iraškim znanstvenikom, ki jih obiščejo mednarodni inšpektorji, grozijo z usmrtitvijo. Pentagon ima zanesljive obveščevalne informacije, da je Sadam Husein ukazal ubiti vsakega iraškega znanstvenika, skupaj z njihovimi družinami, če bodo sodelovali z mednarodnimi inšpektorji, je dejal Wolfowitz. Iraške oblasti naj bi tudi "inštruirale" znanstvenike o tem, kaj naj povedo inšpektorjem, v nekaterih primerih pa namesto znanstvenikov nastopajo iraški obveščevalci in zavajajo inšpektorje.