Tujina

Bo Irak zavrnil resolucijo?

Bagdad/Kairo, 11. 11. 2002 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Iraški parlament je pred glasovanjem o zavrnitvi nove resolucije o razorožitvi Iraka prekinil izredno zasedanje. Kot je sporočil predsednik parlamenta, bodo zasedanje nadaljevali v torek.

Kot je dejal predstavnik parlamenta, bodo poslanci pooblastili vodstvo države za sprejem vseh ukrepov, s katerimi bi obvarovali varnost države, hkrati pa bo parlament podprl vse ukrepe vodstva. Glavno besedo bo tako dobil revolucionarni svet, ki ga vodi predsednik Sadam Husein.

Zasedanje iraškega parlamenta
Zasedanje iraškega parlamenta FOTO: Reuters

Iraški parlament je na današnji izredni seji ostro kritiziral novo resolucijo in revolucionarnemu svetu, najvišjemu organu oblasti v državi, priporočil, naj jo zavrne. Poslanci so menili, da nova resolucija vsebuje "neizvedljive zahteve" in mnoge "izzivajoče ukrepe". Iraški poslanci so voditelju Sadamu Huseinu zagotovili vso podporo in od mednarodne skupnosti zahtevali ukinitev mednarodnih sankcij. Opozorili so, da otroci v tej državi množično umirajo zaradi podhranjenosti.

Poslanci 250-članskega parlamenta so bili ogorčeni zlasti nad zahtevo, da morajo imeti inšpektorji ZN pravico do pogovorov z iraškimi državljani brez nadzora pripadnikov iraških oblasti. Za Bagdad je sporno tudi to, da bi moral nekaterim vojaškim strokovnjakom dovoliti izhod iz države. Iraški poslanci so opozorili na nevarnost, da bi lahko posamezniki v tujini izdali državo ali voditelja Huseina.

Izredno sejo je sklical iraški voditelj Sadam Husein, ki je parlamentu naročil, naj resolucijo zavrne. K zavrnitvi resolucije je pozval tudi predsedujoči iraškemu parlamentarnemu odboru za arabske mednarodne zadeve Al-Kubaisi. Pri tem se je skliceval na voljo ljudstva.

Bush: Razorožitev je nujna naloga

Ameriški predsednik George Bush je medtem danes vnovič dejal, da je razorožitev Iraka "nujna naloga", ki so jo ZDA pripravljene izvršiti same in s silo, če bo to potrebno. Bush je v govoru v Beli hiši še poudaril, da Washington ne namerava biti potrpežljiv do iraškega režima, ki se mora razorožiti. "Irak se razorožuje že deset let. To je bilo desetletje sistematičnih prevar, prezrtih zavez in nekaznovanih kršitev. Ta igra se je sedaj končala," je dejal ameriški predsednik.

Rusija je Irak danes pozvala, naj sodeluje z inšpektorji ZN za razoroževanje. Po mnenju ruskega zunanjega ministrstva resolucija zmanjšuje grožnjo z vojno, odslej naprej pa je vse odvisno od Bagdada. Tudi Indija je Bagdad pozvala, naj sprejme zahteve resolucije ZN. Pakistan pa je izrazil upanje, da bo omenjena resolucija prispevala k mirni rešitvi iraškega vprašanja.

Irak mora v 30-ih dneh sporočiti informacije o svoji oborožitvi
Irak mora v 30-ih dneh sporočiti informacije o svoji oborožitvi FOTO: Reuters

Petnajst članic varnostnega sveta je v petek po dveh mesecih prizadevanj ZDA soglasno sprejelo ameriško-britanski predlog resolucije o Iraku, ki od režima v Bagdadu zahteva razorožitev in obnovitev inšpekcij ZN. Iraški zunanji minister Sabri je po sobotnem pogovoru z egiptovskim zunanjim ministrom Ahmedom Maherjem pojasnil, da bo Bagdad resolucijo v miru preučil in šele nato izrazil svoje mnenje.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10