V Iranu naj bi začeli pravni postopek proti 15 britanskim vojakom, ki so jih zajeli pred osmimi dnevi, ko naj bi ilegalno vstopili v iranske ozemeljske vode. "Če bodo obtožbe proti tem 15 vojakom dokazane, potem bodo kaznovani," je povedal iranski veleposlanik v Moskvi Golamreza Ansari.
Čeprav je Zahod bližnjevzhodno državo pozval, naj vojake izpusti, pa v Iranu zaenkrat še nimajo tovrstnih namenov. Velika Britanija medtem še naprej vztraja, da so bili vojaki v iraških ozemeljskih vodah in da jih zato Iran nima pravice zadrževati.
London je sicer Iranu poslal diplomatsko noto, kar je potrdila tudi britanska zunanja ministrica Margaret Beckett in dodala, da za zdaj še niso dobili uradnega odgovora Teherana. Medtem pa so zunanji ministri Evropske unije na neformalnem srečanju vodij diplomacij v Bremnu izrazili popolno podporo Veliki Britaniji, visokega predstavnika EU za zunanjo in varnostno politiko Javierja Solano pa so pooblastili za reševanje nastalega spora.
Jedrski program pod nadzorom IAEA
Iran je danes zanikal poročila, da ne namerava razkriti nobenih informacij o svojem jedrskem programu, in zatrdil, da bodo jedrski program nadaljevali pod nadzorom Mednarodne agencije za jedrsko energijo (IAEA). "Inšpekcije in sodelovanje se bo nadaljevalo brez sprememb ali prekinitve," je v pogovoru za iranski radio povedal iranski veleposlanik pri agenciji Ali Asgar Soltanieh.
"Vse iranske jedrske aktivnosti, vključno z bogatenjem urana so pod nadzorom inšpektorjev IAEA in tu ni nobenega problema," je še poudaril Soltanieh, potem ko je Teheran po nedavnem sprejetju ostrejše resolucije Varnostnega sveta ZN o sankcijah omejil sodelovanje z agencijo, kar je Soltanieh uradno sporočil v četrtkovem pismu generalnemu direktorju IAEA Mohamedu El Baradeju.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.