Znanstveniki upajo, da bodo lahko izvrtali vsaj 1000 vodnjakov in iz podzemnega jezera črpali vodo ter s tem ublažili napetosti med tamkaj živečimi skupnostmi.
Desetletja pomanjkanja vode in drugih naravnih virov so namreč spodbujala manjše lokalne konflikte, ki pa so se v zadnjih letih razrasli v krvavo državljansko vojno.
Direktor Centra za zaznavanje na daljavo bostonske univerze, geolog Farouk El Baz, je pojasnil, da bi voda, načrpana iz podzemnega jezera, ki je veliko skoraj 31.000 kvadratnih kilometrov, omogočila nomadskim skupnostim, da ohranijo svoj način življenja, ostalim pa, da z namakanjem zaženejo kmetijske dejavnosti.
Znanstveniki nameravajo določiti najboljše lokacije za izkop prvih vodnjakov, egiptovska vlada pa je že obljubila sredstva za prvih 20 vodnjakov. Misija ZN v Sudanu prav tako namerava izvrtati nekaj vodnjakov, da jih bodo lahko uporabljale njihove mirovne sile, so sporočili z bostonske univerze.
V Darfurju je bilo po navedbah ZN od leta 2003 ubitih najmanj 200.000 ljudi, še okoli dva milijona ljudi pa je moralo zapustiti svoje domove.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.