Po besedah vodje konservativcev Schuessela, ki očitno že vadi vlogo kanclerja, sta stranki pravzaprav že dosegli konsenz glede vseh pomembnih vprašanj, tudi evropske politike. Od Haiderja pričakuje, da bo spremenil politični stil in postal bolj zmeren.
Nemško zunanje ministrstvo je danes izrazilo zaskrbljenost zaradi načrtov oblikovanja avstrijske vlade, predvsem zaradi možnosti, da bo v njej tudi proti tujcem nastrojeni Haider. Avstrija ima po njihovem mnenju posebno odgovornost, saj je članica Evropske unije, kmalu pa bo prevzela tudi predsedstvo v Organizaciji za varnost in sodelovanje v Evropi. Zaskrbljenost so izrazili tudi italijanski levičarji, saj naj bi Haiderjeva vloga v vladi za Italijo pomenila predvsem diplomatske probleme, za celotno Evropsko unijo pa moralno žalitev ter tveganje.
Koalicijska pogajanja med FPOe in OeVP so naletela na veliko neodobravanje mednarodne javnosti. Švedski premier Goeran Persson je pred začetkom konference o holokavstu v Stockholmu morebitno sodelovanje Joerga Haiderja v novi avstrijski vladi označil kot ''težavo za Evropo''. Izraelski premier Ehud Barak je Haiderja označil kot ''predstavnika zla'' v Evropi, francoski zunanji minister Hubert Vedrine pa je sporočil, da bi se Avstrija z morebitno koalicijo s Haiderjem postavila v ''obžalovanja vreden položaj''. Izraelski zunanji minister David Levy pa je med obiskom v Pragi dejal, da bo kneset ob možnem sodelovanju FPOe v avstrijski vladi na novo razpravljal o diplomatskih odnosih z Avstrijo, kar Izrael priporoča tudi mednarodni skupnosti.
Člani Stranke evropskih socialistov (PSE), druge največje stranke v Evropskem parlamentu, pa so začeli podpisovati peticijo z naslovom ''Evropa mora zaustaviti Haiderja''. Peticija Haiderja med drugim označuje kot ''ksenofoba in proti-evropejca''.