Gospodarstvo

Nemčija ovira reševanje Slovenskih železnic

Berlin, 20. 01. 2011 06.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Avtor
T.Š./Š.Z.
Komentarji
26

V Nemčiji so predstavili sveženj reform za Deutsche Bahn, ki so odmik od načrta Hartmuta Mehdorna, kako sanirati državne železnice. V SLS se sprašujejo, ali je smiselno, da slovenska vlada sploh še kar koli premišljuje o logističnem holdingu.

Nemški prometni minister Peter Ramsauer načrtuje daljnosežno reformo državne družbe Deutsche Bahn (DB). Po poročanju nemškega časnika Der Spiegel naj bi reforma predvidevala več denarja za investicije v infrastrukturo, dolgo načrtovano privatizacijo družbe, ki jo je načrtoval nekdanji vodja DB Hartmut Mehdorn, pa naj bi umaknili z mize.

Minister Ramsauer, ki prihaja iz sestrske stranke kanclerke Angele Merkel CSU, doslej ni bil znan po ustvarjalnih politikah glede železnic, poroča Der Spiegel. Njegova največja skrb je namreč bila, kako narediti napovedi na železniških postajah bolj razumljive, in to z umikanjem angleških besed iz nemških napovedi glede prihodov in odhodov vlakov.

Deutsche Bahnu se obetajo korenite reforme.
Deutsche Bahnu se obetajo korenite reforme. FOTO: Reuters

Zdaj pa naj bi se stvari spremenile. Namesto dolgo načrtovane privatizacije naj bi minister po poročanju časnika želel zagotoviti več konkurence ter da bi DB vložila večji del svojega dobička v vzdrževanje tirov in železniških postaj. Koalicijske stranke naj bi ministru predlagale še večje spremembe, in sicer o tem, da naj se DB vrnejo k osredotočenosti na svojo osnovno dejavnost v Nemčiji ter se odmaknejo od ostalega poslovanja doma in v tujini.

Pehanje za dobičkom je škodovalo železnicam

Temu naj bi se sicer upiral šef DB Rüdiger Grube. Vendar pa je vprašanje, koliko bo dejansko to vplivalo na vladno odločitev. Med drugim so morali politiki, zadolženi za promet, po zadnji veliki reformi, ki jo je načrtoval prav Mehdorn, priznati, da so preveč brezbrižno zaupali v odločanje menedžerjem železniških družb.

Hartmut Mehdorn
Hartmut Mehdorn FOTO: Reuters

Mehdorna, nekdanjega menedžerja v letalski industriji, je na čelo DB leta 1999 pripeljal tedanji kancler Gerhard Schröder. Novi šef DB je zavihal rokave in povsem spremenil poslovanje z namenom, da bi železnice preoblikoval v mednarodni logistični holding in ga na koncu prodal investitorjem. Zvezna vlada si je takrat obetala milijardne dobičke.

Ta usmeritev v maksimizacijo dobičkov pa je bila pravzaprav zelo draga. Nedobičkonosne odseke železniških prog so zaprli, sekundarni tiri in postaje so se zarastli, vlake so manjkrat servisirali, rezervne vagone in lokomotive pa so z izgubo prodali tujim kupcem. Prav posledice teh dejanj pa Nemci po kaosu v železniškem prometu, ki je nastal zaradi hude zime v zadnjih tednih, ne morejo več ignorirati.

Decembra zamujala tretjina nemških potniških vlakov

In tako se je Ramsauer znašel pod plazom kritik zaradi težav, ki jih imajo na nemških železnicah to zimo. Decembra je ob predvidenem času odpeljalo le okoli 67 odstotkov tovornih vlakov, na cilj pa jih je ob predviden času prispela le polovica. V potniškem prometu ni bilo veliko bolje, saj je zamujala kar približno tretjina vlakov, nekateri so imeli tudi večurne zamude, kar je precejšen udarec za pregovorno točne nemške vlake.

Še več škode ugledu nemških železnic je povzročil kaos v berlinskem primestnem železniškem prometu, ki ga delno upravljajo DB. Prav te posledice letošnje zime pa so po poročanju časnika na površje naplavile teme, ki se jim politiki in vodstvo najraje na daleč izognejo: strukturne probleme družbe DB in posledice neuspešnega poskusa privatizacije družbe. To naj bi se zdaj spremenilo.

Mehdorn trenutno svetuje slovenski vladi.
Mehdorn trenutno svetuje slovenski vladi. FOTO: Blaž Garbajs

Z novo reformo konec privatizacije?

Ministrstvo za promet naj bi v prihodnjih tednih vodstvu DB predstavilo sveženj reform, s katerimi želijo nemške železnice spet vrniti na ''stare tire'', da bi torej železniški promet znova postal zanesljiva oblika transporta. V DB so zaradi tega že zelo vznemirjeni, poroča Der Spiegel, saj gre ne nazadnje za spremembo paradigme v politiki do železnic.

V prihodnje naj bi tako družba DB težje preusmerjala državna sredstva za vzdrževanje železniške infrastrukture v druge poslovne segmente, kot so investicije v tujini. Prav tako naj bi bila jasnejša razločitev med proračuni za posamezne oddelke, predvidene pa so tudi mnoge druge reforme.

Strokovnjaki v vladni koaliciji pa razmišljajo o možnih scenarijih, ki gredo še veliko dlje in ki bodo po navedbah časnika naleteli na odpor v DB, saj naj bi pomenili velik odmik od dosedanjih privatizacijskih načrtov.

Žerjav: Logistični holding v Nemčiji ne deluje in tudi v Sloveniji ne bo

Predsednik SLS Radovan Žerjav se sprašuje, ali je res smiselno, da slovenska vlada sploh še kar koli premišljuje o slovenskem logističnem holdingu, katerega idejni oče je prav tako Mehdorn, če pa so njegovo enako rešitev za nemške železnice ravnokar zavrgli. Opozarja, da se je po Mehdornovih ukrepih, da bi privatiziral Deutsche Bahn, položaj železnic samo še poslabšal. Mehdornov koncept reševanja nemških železnic ni upravičil pričakovanj in se je izkazal za zgrešenega, saj niso vlagali v razvoj in vzdrževanje infrastrukture. "In tudi Slovenske železnice potrebujejo investicije v razvoj in infrastrukturo, ne pa brezglavega zmanjševanja stroškov na račun vzdrževanja vlakov, prog in postaj," je poudaril.

Namesto prevzemanja tujih slabih rešitev poiščimo raje učinkovite, nam lastne in slovenskemu položaju prilagojene rešitve. Radovan Žerjav

V Nemčiji so, namesto da bi investirali v nove vlake, železniško in potniško infrastrukturo, raje zanemarjali vlake, jih manjkrat servisirali, nedobičkonosne odseke železniških prog zaprli. Posledice so kaos v železniškem prometu, ki se je v mrzlem in sneženem decembru pokazal v vsej svoji velikosti. Čeprav si je zvezna vlada od projekta logističnega holdinga obetala milijarde, je dobila le zaskrbljujočo statistiko zamud tako v tovornem kot potniškem prometu in nezadovoljstvo javnosti.

"V SLS na dejstvo, da logistični holding še zdaleč ni najboljša (niti zadostna!) rešitev, slovensko vlado opozarjamo že od začetka te ideje – ne iti brezglavo in brez tehtnega premisleka vseh možnih posledic v nepremišljen projekt. Sedaj so ta opozorila dobila podlago še v konkretnem položaju, v katerem se je znašla Nemčija in njen železniški promet." Žerjava zanima, "ali bo slovenska vlada res šla po v Sloveniji že tolikokrat prehojeni poti in uveljavila nekaj, kar so v drugih državah že prepoznali kot neučinkovito in slabo? Mislimo raje z lastno glavo in poiščimo učinkovite, nam lastne in našemu položaju prilagojene rešitve po zdravi kmečki pameti, za katero vseeno upam, da jo vsaj nekateri v tej državi še premoremo."

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (26)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Kajetan
23. 01. 2011 12.58
"Namesto prevzemanja tujih slabih rešitev poiščimo raje učinkovite, nam lastne in slovenskemu položaju prilagojene rešitve." BRAVO ŽERJAV TI SI GENIJ - da pa ne bo ostalo vse pri besedah POVEJ ŠE KAJ KONKRETNEGA - TOREJ DA BO VSAJ ENA TVOJA IZJAVA PILA VODO. Logistični holdig DA ali Ne je vprašanje na katerega noben izmed naših politikov ne zna odgovoriti - kot sem že nekajkrat omenil jim manjka kilometrine ozr. minutaže v GOSPODARSTVU , ki je v veliki večini primerov nimajo ozr. je tako slaba da reference za svoje dolvanje rajši zakrijejo. V tem primeru logistični holding ne more uspet, kajti gre za izključno reševanje 2 podjetij na račun enega. Če se spomnimo je bil izpostavljen nacionalni program ozr. koko so mu že rekli - posodobitve železniške infrastrukture, ki pa nikoli ni zaživel, ozr. so bile posodobitve manjših odsekov, kateri pa globalno ne prinašajo zadostnega dobička. Železnico smo delili na infrastrukturo in suprastrukturo in s tem omogočili vstop tujim prevoznikom, kar je posledično odvzem dobička in relacij KOPER - JESENICE nacionalnemu prevozniku. Pa da kdo ne bo mislil da je tuji prevoznik boljši, ne ni, ampak ima drugačne omejitve delovnega časa, drugačne pravilnike, in drugačne delovne ombeznosti in navade delavcev. Če uspe to nam v suprastrukturnem delu smo enkao kunkorenčni če ne celo boljši. Res je naša suprastruktura stara vendar prav tako doseže max dovoljeno hitros kakor nova avstrijska, pa tudi okvare niso tako zaskrbljujoče, kakor hočejo predstaviti - saj vemo to zgodbo pri nakupih so provizije, enako kakor pri nakupu patrij. ŠE NEKAJ NIKJER NISEM ZASLEDIL ZAKAJ NAJ BI NEMČIJA OVIRALA SANACIJO SLOVENSKIH ŽELEZNOC - ZAVAJUJOČ ČLANEK - cel čas se opiramo na lastno znanje (seveda ga ta vlada in tiu ljudje nimajo) - pol pa naenkrat taka izjava, seveda je tudi ta idealna saj s tem rešijo svoje neznanje in blodnje o logističnem holdingu. Torej če bi pogledali zakaj naj ustanovimo logistični holding, zato da bomo pobirali transport centralne Evrope, super in idealno vendar s cestnim da z železniškim pa ne, in to ne zaradi naših železnic ampak so predvsem problem tukaj avstrijci in italjani, pri njih točnost ravno dimenzija posebne vrednosti, govorim za tovorni promet. Samo primer glede kombiniranega transporta, slo - ang, kako se je izšlo - da je bil dogovorjen vozni red za vlak so samo avstrici potrebovali za svoje področje 4 mesece, nemci so rešili to v 2 tednih, slovenci v 1 , belgijcv 3 mesecih. Dogovorjem vozni čas z odhodm iz SLO je bil 39 ur z odhodom iz SLO in prihodom v Belgijo. Pa je bilo v tem še med 2-4 ure rezerve. In kaj je pokazala realnost, nikoli v realnem času, najhitreje 7 ur zamude, v 80 % je šeil iz Avstrije zamujen več kakor 5 ur, v 30 % iz nemčije nabira do 2 uri zamude, belgijcev pa sploh ni za omenit, kajti njim je točnost nekaj kar ni otipljivega in ni za pojest. Imamo pa še en problem - arbitražni sporazum - ki bo znal luko Koper precej ovirati če ne bo določen v našo prid (kar pa ne bo). Hrvaška bo imela pravico ustaviti ladjo in jo pregledati, kakor ima vsaka država skozi katero pluje ladja, sam postoke ne traja 10 min anpak se zna zavleči, kajti tudi kje zna papirologija malenkost zaostajat in je nepopolna, zamislite si kaj pomeni to za pokvarljivo robo - pol pa smo tam. PRed uvedbo te ideje bi morali naši najprej pogledati strukturo tovora ki prispe in odide iz pristanišča, ter kdo so prevozniki, ne pa kar brez veze nekaj v tri dni. Da bomo nemškim pristaniščem ukradli del tovora UTOPIJA, ne bomo ga ampak ga moramo pridobiti, kar pa v trenutnih razmerah ne bo lahko. Potem imamo direktno konkurenco trst in pa seveda RIJEKO, ki jo lahko še malenkost štopamo glede železniške infrastrukture in pa šengenske meje...drugje ni rezerv so samo dejstva. Pa še nekaj za 0žerjava da bo imel materila za naslednji javni govor OUTSOURCING tudi ni dober in fenomenalen ima pasti za tistega ki je glavni izvajalec....
Gojcic
23. 01. 2011 11.48
Jansa in Grims sta imela prav! Tujcem bi bilo treba prodati Krko, Slovenske zeleznice, DARS, Elektrarne, Gorenje, Primorje, SCT, CPM, Lasko.... Znizat ceno podjetja za 80%, da cena podjetja postane mamljiva. Tako je naredil Bavcar. Poskrbis, da v enem mescu delnice padejo za 80%, potem pa prodas tujcu. Drugo leto pa dobis nagrado za najboljsega gospodarstvenika. Avtoceste so sedaj zgrajene, naj jih prodajo, da bojo lahko tudi tujci pobirali cestnino. Da ne bo diskriminacije. Pa sprivatizirat zdravstvo, naj bo samoplacnisko, isto naj bo s solstvom. Jansa je imel prav!
bonyyy
22. 01. 2011 11.12
Če bi bile naše železnice spodobne bi bila pot iz Kitajske do Nemčije preko luke Koper krajša za 8 dni kot če gre preko Hamburga
Pandemia
21. 01. 2011 10.39
kot berem vaše komentarje se čudim. tovorni promet sploh ni problem. v enem mesecu se ga da s posodobljeno infrastrukturo spravit na vlake. s državno uredbo. problem je sledeč: ljudje se ne vozijo z vlaki in teh je 2.000.000. to bo težka želežniška pot. nemci imajo super prevoze ampak nobeden ne omenja cen nemških železnic. Nurenberg-Hannover(cca400km)-cena 100€/oseba-hitri vlak(iEC). V bistvu je to letalska cena. Sorry. In potem je tukaj kalkulacija:Nas je 2 miljona in koliko ljudi se vozi s vlakom?oz bolje povedano koliko ljudi ga potrebuje. Nekaj 10000 ljudi na dan??' vozovnica 10€???300€ na mesec??? tako bi postala donosna seveda, ampak za človeka deficitna. tolk o temu.!!!
laufer
21. 01. 2011 08.33
Nemci so pametni! Imeli smo enega direktorja železnic, ki je ustvaril dobiček, pa ga je vlada takoj zamenjala! Torej vlada, komu lažete? Slovencem, Nemcem žal ne!
zanvr
20. 01. 2011 17.41
pahor vn s parlamenta janša pa not al pa vn haha
alterego
20. 01. 2011 17.19
tud v Veliki Britaniji se je privatizacija železnic neslavno končala z državno prisilno upravo, ker je bilo pehanje za dobički posvečen cilj! pravzaprav se po Evropi večinoma končuje tud nekritična privatizacija energetike. veste, monopol ostane monopol, pa če je tud privatiziran....
nosferatu
20. 01. 2011 16.33
JA PA BRAVO NEMCI! Spet se vidi, da so nemci po razmišljanju eden izmed bolj naprednih narodov - so namreč že poštudirali, da privatizacije podjetij dolgoročno NISO dobre niti za podjetja niti za državo. Pri nas smo si s tem lepo uničili našo državno gospodarstvo.
bemtisunac
20. 01. 2011 16.24
naj raje demontirajo teh pet tirov ki jih imamo kot pa da bo spet cela štala..še naše pravnuke bodo zadolžili s to vrečo brez dna...
przelmuding
20. 01. 2011 15.04
Pahorja in Mehdorna je treba zvezat na tire čez pa spustiti tovorni vlak.
frile
20. 01. 2011 14.07
Mehdorn dela za Slo zeleznice brez placila vendar pa zahteva 600 tisoc za stroske potovanja, halo.
petdan
20. 01. 2011 12.56
Mehdorn se v času, ko je bil na čelu nemških železnic, v ničemer ni proslavil. Toliko bolj nerazumljivo je, da slovenska vlada s njegovo pomočjo namerava sanirati slovenske železnice.
tronkodak
20. 01. 2011 12.06
Važno, da je Nemec (njegova dva svetovalca,) poslal račun naši vladi, ki ga bomo morali plačati. Seveda nihče noče povedati kolko bo visok ta račun. Drugače dela pa vse zastonj. Toliko o njegovem svetovanju.
korintos1
20. 01. 2011 10.48
GSG-9 Ko boš ti pripeljal tovorni vlak iz Kopra v M.Soboto 90 minut, potem bova že dolgo oba pokojna. Po obstoječi progi ne, nove pa ne bo 20 let.
?rnogled
20. 01. 2011 10.27
in ta pajac naj bi saniral SLO železnice?Pahor je slepec
Meco
20. 01. 2011 10.22
Domače perilo naj se doma pere.
Izbrisani7
20. 01. 2011 09.03
Nič zato, ga bomo pa mi sprejeli in čez 5 let spet sanirali, kaj pa je to za našo veliko in bogato veledržavo!
branko69
20. 01. 2011 08.16
DEJSTVO JE, DA JE KAPITALIZEM NEPRIJAZEN DO LJUDI (razen nekaj posameznikov) IN KOT TAK JE NA KONCU SVOJE VLADAVINE. NA PRAGU JE NOV DRUŽBENI RED, KAKO SE BO VZPOSTAVIL IN KAKŠEN BO PREHOD (nasilen?) PA SE VSI UPRAVIČENO BOJIMO.
car.lazar
20. 01. 2011 08.03
Mi pa spet to uvažamo pa saj to ni res kaj drugi zavržejo mi kupujemo dražje kot če bi kupili biznis klas.... Vlada ne pozabit Nicolae Ceauşescuja in njegovo ženo enkrat bo ljudstvo sodnik
sloforce
20. 01. 2011 07.44
v nemčiji DB teče in posluje tip top,ministri se vmešajo,ko hoče nekdo nekaj sprivatizirati ali kadar prihaja do nesoglasij v družbi,to vse se dela v upravah firm tako malo na četiri oči pri njih ne gre,ker potem takega na hitro odpilijo in,če še kaj najdejo še hitreje zaprejo,naši se učijo od evro lopovov,vendar samo to kako napolniti svoj budget