
Mednarodna človekoljubna organizacija Amnesty International (AI) je "resno zaskrbljena nad izjavami poljskega predsednika Lecha Kaczynskega, ki je 28. julija letos pozval k ponovni uvedbi smrtne kazni na Poljskem in v celotni Evropi. Kaczynski je na poljskem nacionalnem radiu izjavil: »Države, ki so se odpovedale smrtni kazni, dajejo kriminalcu s tem nepredstavljivo prednost pred njegovo žrtvijo, prednost življenja pred smrtjo«. Vendar pa vsaka družba, ki ohranja smrtno kazen, s tem razvrednoti človeško življenje in tvega, da se bo spustila na moralno raven morilca. Pravosodni sistem ne bi smel ponavljati kaznivega dejanja storilca, poudarjajo v AI.
AI poljske oblasti poziva k "spoštovanju njihovih mednarodnih obveznosti in potrditvi zavez glede odprave smrtne kazni" ter povzema pismo, ki ga je poljskemu predsedniku pisal predsednik Parlamentarne skupščine Sveta Evrope, Rene van der Linden: "Smrtna kazen nima mesta v kazenskem pravosodju katere koli sodobne, civilizirane družbe."
Liga poljskih družin (LPR), manjšinska stranka v poljski vladajoči koaliciji, je 2. avgusta naznanila evropsko kampanjo za ponovno uvedbo smrtne kazni in za referendum o njeni ponovni uvedbi na Poljskem. Podpredsednik LPR Wojciech Wierzejski je prepoved smrtne kazni v 25 državah članicah EU označil kot "anahronistično".
Zadnji podatki Amnesty International kažejo, da je 125 držav, kar je več kot polovica vseh držav na svetu, doslej odpravilo smrtno kazen bodisi zakonsko ali v praksi. Več kot 40 držav je od leta 1990 naprej odpravilo smrtno kazen za vsa kazniva dejanja, med njimi tudi Poljska. Države po odpravi smrtno kazen le redko uvedejo nazaj. V enakem obdobju so le 4 države, ki so smrtno kazen odpravile, to kazen ponovno uvedle, dve med njimi pa sta jo kasneje spet odpravile – Nepal in Filipini.
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.