Tujina

Bo Ratzinger novi papež?

Vatikan, 13. 04. 2005 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
STA/Reuters
Komentarji
0

Številni kardinali elektorji bi za naslednika Janeza Pavla II. izbrali nemškega kardinala Josepha Ratzingerja.

kardinal Joseph Ratzinger
kardinal Joseph Ratzinger FOTO: Reuters

Številni v Vatikanu zbrani kardinali elektorji, ki bodo v ponedeljek začeli volitve novega papeža, konklave, bi za 264. naslednika apostola Petra izbrali dekana kardinalskega zbora, nemškega kardinala Josepha Ratzingerja, v današnjih izdajah pišejo italijanski časniki.

Kot navaja rimska La Repubblica, bi konservativnega kardinala, ki velja tudi za ideologa rimskokatoliške cerkve, v dneh pred začetkom konklava za novega papeža izbralo od 40 do 50 od skupno 115 kardinalov elektorjev, ki bodo sodelovali v postopku.

Kardinal Ratzinger je zbral ogromno podpore med rimskokatoliškimi kardinali za novega naslednika Janeza Pavla II., večina izmed njih pa je še vedno neodločena. Konklave se začnejo naslednji ponedeljek, za uspešen izbor novega papeža pa je dovolj dvotretjinska večina, kar je 77 glasov od 115.

Kot piše poznavalec Vatikana Marco Polti, Ratzinger uživa podporo tudi pri italijanskih kardinalih, ki jih je največ, kar 20. Nemški kardinali medtem izvolitvi Ratzingerja, ki bo v soboto dopolnil 78 let, za novega vodjo Cerkve nasprotujejo.

Ratzinger, nekdanji münchenski nadškof, dosedanji prefekt kongregacije za nauk vere, dekan kardinalskega zbora in zagovornik skrajno konservativnih stališč cerkve je za časa papeževanja Janeza Pavla II. veljal za enega najvplivnejših mož v Vatikanu. Proti njegovemu imenovanju za papeža govorita njegova starost in dejstvo, da je pred časom namignil, da bi se rad upokojil.

V Vatikanu možen ogled grobnice

Kardinali bodo razpravljali tudi o finančnem položaju cerkve (Foto: Reuters)
Kardinali bodo razpravljali tudi o finančnem položaju cerkve (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Po papeževi smrti 2. aprila se je sicer svetemu očetu v baziliki svetega Petra, kjer so postavili njegove posmrtne ostanke, v treh dneh po neuradnih ocenah poklonilo dva milijona ljudi.

Pet dni po pogrebu papeža Janeza Pavla II. so za javnost odprli njegovo grobnico pod glavnim oltarjem bazilike Sv. Petra. Pokojni sveti oče počiva v kripti, kjer je ležal papež Janez XXIII., dokler njegovih posmrtnih ostankov po beatifikaciji leta 2001 niso prenesli v samo baziliko.

Grobnica, kjer počiva 62 papežev, dve kraljici in cesar, so zaprli pred papeževim pogrebom, ki se ga je minuli petek udeležilo več kot milijon vernikov in kakih tisoč najvišjih predstavnikov vlad in držav, monarhov ter drugih pomembnih političnih in verskih predstavnikov.

Ob grobnici nista dovoljena molitev in polaganje cvetja

Za javnost so grobnico zopet odprli danes ob sedmi uri zjutraj, že pred tem pa se je v vrsti nabralo okrog 500 ljudi. Preden so grobnico ponovno odprli za javnost, so se pokojnemu papežu še zadnjič poklonili tudi kardinali. Vatikan je obiskovalce pozval, naj na grob ne polagajo nobenega cvetja. Vernikom prav tako ni dovoljeno ustaviti se pri grobnici in moliti.

Ljudje, ki so čakali na odprtje grobnice, so bili večinoma del vnaprej organiziranih turističnih skupin ali pa prebivalcev Rima.

Kardinali o splošnem položaju v cerkvi

Nemški kardinal Joseph Ratzinger
Nemški kardinal Joseph Ratzinger FOTO: Reuters

Splošni zbor kardinalov nadaljuje razpravo o pripravah na konklave za izvolitev novega papeža, ki se bo začel 18. aprila. Kardinali bodo pozornost posvetili tudi položaju v Cerkvi, in sicer bodo preučili njen finančni položaj. Kot je pred dnevi dejal belgijski kardinal Godfried Danneels, bodo skušali na zasedanju splošnega zbora kardinalov osvetliti konkretne probleme, s katerimi se sooča rimskokatoliška cerkev.

Pokojni papež Janez Pavel II. je dal cerkvi izjemno razpoznavnost. Za medije je postal zvezdnik, noben od njegovih predhodnikov pa se niti na daleč ni približal njegovi sposobnosti pritegniti mlade. Toda, paradoksalno, je Janez Pavel II. pustil cerkev tudi v krizi skorajda po vsem svetu. Mladi se le redko pridružujejo duhovniškemu stanu, katerega pripadniki se starajo, njihovo število pa se zmanjšuje.

Fotografija umrlega papeža
Fotografija umrlega papeža FOTO: Š.Z.
Pri prevajanju oporoke pokojnega Janeza Pavla II. iz poljskega v italijanski jezik se je pripetila napaka. Prevajalci so papeževe spomine na rojstno mesto Wadowice namesto 'mesto moje mladosti' prevedli v 'mesto moje ljubezni'.

V Južni Ameriki, kjer živi največje število katolikov na svetu, je več milijonov ljudi obrnilo hrbet katolicizmu, pogosto identificiranemu z močjo in denarjem, ter se pridružilo novim protestantskim cerkvam.

S svojim nasprotovanjem uporabi kontracepcije in nefleksibilnostjo do vprašanj posameznikove spolne morale je Janez Pavel II. številne vernike odtujil od cerkve in svojemu nasledniku pustil malo manevrskega prostora. Po mnenju številnih duhovnikov bi cerkev morala dati ženskam več prostora v cerkvi.

Vodje ruskih pravoslavcev se papežu niso približali

Kljub njegovim prizadevanjem Janezu Pavlu II. ni uspelo rimskokatoliške cerkve zbližati s pravoslavno cerkvijo, zato ni naključje, da je bil ruski predsednik Vladimir Putin eden redkih visokih predstavnikov držav, ki se v Vatikanu ni udeležil pogreba.

Ruski pravoslavni patriarh Aleksej II. z izvolitvijo novega papeža pričakuje "novo dobo odnosov" z Vatikanom. "Iskreno upam, da bo naslednji Sveti oče rimskokatoliške cerkve pozitivno vplival na odnose," je dejal poglavar ruske pravoslavne cerkve za italijanski Corriere della Sera.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10