Grški premier Aleksis Cipras med obiskom v Moskvi ni zaprosil za finančno pomoč Rusije, je po srečanju povedal ruski predsednik Vladimir Putin. Je pa kakšno posojilo možno, zlasti ob morebitnih večjih skupnih infrastrukturnih projektih v Grčiji, je dejal ruski predsednik in nakazal na interes investiranja v Grčijo.
Oba voditelja sta podpisala tudi akcijski načrt nadaljnjega sodelovanja za leti 2015 in 2016 in se zavzela za okrepitev gospodarskega sodelovanja med državama.
Pri tem je Putin izpostavil predvsem načrte za gradnjo novega plinovoda skozi Turčijo, ki naj bi nadomestil odpovedani projekt Južni tok, pri čemer bi Grčija postala najpomembnejša tranzitna država v EU, ki bi preko pristojbin za tranzit plina lahko zaslužila milijone evrov. S tem pa bi po njegovih besedah Grčija postala tudi "geopolitični akter" v regiji, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
Pred srečanjem Ciprasa in Putina so se namreč pojavljale špekulacije, da bi morda močno zadolžena Grčija zaprosila Rusijo za finančno pomoč in na ta način gradila novo zavezništvo, ki bi načelo tudi enotno fronto Evropske unije s sankcijami proti Rusiji zaradi vpletenosti v ukrajinsko krizo. A to se, kot je na skupni novinarski konferenci po srečanju povedal Putin, ni zgodilo.
Cipras je na drugi strani zavrnil tudi kritike kolegov v EU glede poti v Moskvo in dejal, naj nehajo Grčijo obravnavati kot "zadolženo kolonijo". Zatrdil je, da bo Grčija skušala svoje probleme še naprej reševati znotraj EU. "A suverena država ima pravico sklepati sporazume tudi zunaj Evrope. To krepi stabilnost in upam, da to razumejo tudi druge države," je dejal grški premier.
S Putinom sta se skupaj zavzela tudi za konec sankcij zaradi ukrajinske krize. "Da bi izšli iz te velike krize, bi morali opustiti ta začaran krog sankcij," je dejal Cipras. Putin pa je menil, da bi bila najboljša rešitev krize "konec celotne vojne s sankcijami" in da je Rusija pripravljena na sodelovanje s celotno Evropo.
Grčija ne bo izjema pri blagovni menjavi
Putin pa je zatrdil, da Rusija ne more narediti izjeme za Grčijo pri prepovedi uvoza prehrambenih proizvodov iz Evropske unije, o čemer se je špekuliralo pred Ciprasovim obiskom v Moskvi. Ta se je lani v primerjavi z letom poprej zmanjšala za 40 odstotkov, vzrok za to pa so sankcije EU proti Rusiji zaradi ukrajinske krize.
Cipras je v preteklosti sankcije že kritiziral kot neučinkovite. Pred obiskom je ponovil, da sankcije EU proti Rusiji ne vodijo nikamor. Poudaril je tudi, da bo morala nova evropska varnostna arhitektura vključevati Rusijo.
Rusija je kot odgovor na sankcije uvedla prepoved uvoza prehrambenih izdelkov, kar je bilo posebno boleče prav za Grčijo. Ta je zato Rusijo zaprosila, da bi sprostila uvoz grških kmetijskih pridelkov, kot so breskve, jagode, ribe in mlečni izdelki. V Kremlju so kljub Putinovim besedam nakazali, da bi se lahko našla rešitev, ki jo bo Cipras zdaj skušal poiskati z ruskim premierjem Dmitrijem Medvedjevom, s katerim se bo sestal v četrtek, še navaja dpa.
Ruski predsednik je zatrdil tudi, da Rusija ne bo izkoriščala tesnejših vezi s posameznimi evropskimi državami za urejanje odnosov z EU kot celoto, poroča ruska tiskovna agencija Tass.
Pred srečanjem z ruskim predsednikom je položil venec na grob neznanega vojaka. V pogovoru za ruske medije pa je spomnil na skupen boj Rusov in Grkov proti fašistom v drugi svetovni vojni.
KOMENTARJI (65)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.