Primer Oscarja Pistoriusa ima vse elemente hollywoodske zgodbe – športnega zvezdnika, lepo dekle, njun glamurozen stil življenja … in grozljiv umor, dan pred začetkom sojenja pišejo južnoafriški mediji. Le, da v opisanem primeru ne gre za fikcijo, pač pa za resnično zgodbo.
Ko bo paraolimpijski zvezdnik jutri zjutraj vstopil v dvorano sodišča North Gauteng v Pretorii, se bo začelo medijsko najbolj odmevno sojenje v zgodovini te države. Južna Afrika, ki televizije ni poznala do leta 1975, bo namreč televizijskim kameram vseh svetovnih medijev omogočila živ prenos dogajanja iz sodne dvorane. Tako bodo vsi zainteresirani zadevo lahko spremljali praktično iz domačih naslonjačev.
Sodnik Dunstan Mlambo je ta teden odločil, da bodo dovoljeni avdio in videoposnetki uvodnih nagovorov, zaslišanja prič tožilstva, zaključni nagovori, razsodba in izrek kazni. Kamere pa ne bodo smele posneti pričanja 26-letnega atleta, prič obrambe ali kogar koli, ki snemanja izrecno ne bo želel.
Na ducate novinarjev z vsega sveta bo tako spremljalo vsak korak do odločitve, ali je atlet, ki je svoje dekle Reevo Steenkamp umoril 14. februarja lani, to storil naklepno ali ne. Čeprav se sam zagovarja, da jo je zamenjal za vsiljivca v njunem domu, pa dejstvo, da jo je skozi zaklenjena vrata stranišča ustrelil kar štirikrat, ne podpira ravno te teorije. Če bo spoznan za krivega, zvezdniku grozi najmanj 25 let zaporne kazni.
Med procesom bo pričalo več kot 100 ljudi, med njimi tudi Pistoriusova sestra, njegovi nekdanji dekleti Melissa Rom in Samantha Taylor ter številni strokovnjaki. Pistoriusova odvetniška ekipa bo na govorniški oder pripeljala najmanj štiri forenzične strokovnjake, rekonstrukcijo dogodka pa bo opravila ameriška forenzična animacijska ekipa nekega zasebnega podjetja. Vse stroške naj bi Pistorius kril iz lastnega žepa.
Senca dvoma o poštenem sojenju
A ob robu tega revolucionarnega sodnega procesa bo ločeno potekal tudi pomemben preizkus za južnoafriški pravni sistem. "Ta primer v pogledu medijske odmevnosti zagotovo presega vse dosedanje," pravi Mandy Wiener, novinarka in avtorica knjige Za zaprtimi vrati: Zgodba Oscarja Pistoriusa in Reeve Steenkamp. "Ta primer bo pravosodni sistem te države postavil pod drobnogled, kot ga ni še noben nikoli."
Čeprav njihov sistem ne pozna porote in bo pomembno odločitev o nedolžnosti ali krivdi zvezdnika sprejela sodnica s pomočjo dveh ocenjevalcev, pa obstajajo strahovi, da bo podobnost s primerom zloglasnega O.J. Simpsona ogrozila Pistoriusove možnosti za pošteno sojenje. To skrb so njegovi odvetniki izpostavili prejšnji teden, ko so želeli preprečiti televizijsko pokrivanje dogodka.
William Booth, odvetnik na strani obrambe, je izrazil skrb, da imajo zbrana dejstva že toliko preliminarne publicitete in jih že od samega začetka spremljajo komentarji strokovnjakov, da obstaja možnost, da bi si lahko kdo že vnaprej izoblikoval mnenje. "Sodniki spremljajo televizijo, poslušajo radio. Imajo prijatelje, s katerimi se pogovarjajo o primerih. Čeprav bi po zakonu morali biti objektivni, so tudi oni samo ljudje. V takem medijskem obleganju in kaosu, kot ga bo primer deležen, obstaja možnost, da bodo sodnica in njena pomočnika padli pod vpliv," je povedal.
Medtem pa Anton Harber, vodja oddelka za novinarstvo in medijske študije na univerzi Wits v Johannesburgu, meni nasprotno. "Nevarnost, da bi medijsko pokrivanje ogrozilo poštno sojenje, se tu preveč potencira, sploh, ker ni porote. To so špekulacije. Pistorius se je obdal z najboljšimi odvetniki in s tem, da bodo mediji gledali pod prste tako njim, kot tudi našemu sistemu, bo poskrbljeno, da se bodo vsi vedli tako, kot se najbolje znajo. Vsi vemo, da se na naših sodiščih to ne dogaja pogosto, tako da ima Pistorius pri tem pravzaprav večjo srečo od drugih," je dejal.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.