"Obstajajo nejasnosti glede rabe jezika" v tej izjavi, zato bo Washington "pozorno spremljal dogajanje in se posvetoval z drugimi državami," je dejal tiskovni predstavnik State Departmenta Richard Boucher, ki pa se je sam nejasno izrazil tudi glede načrtovanih pogovorov o severnokorejskem jedrskem programu v Pekingu. S tem v zvezi je dejal le, da "na tej stopnji ni ničesar novega".
Tiskovna predstavnica Bele hiše Claire Buchan pa je pojasnila, da se ZDA še vedno odločajo glede udeležbe na omenjenih pogovorih v Pekingu. "Videli smo izjavo Severne Koreje in posvetujemo se z drugimi vpletenimi državami, torej z Japonsko, Južno Korejo in Kitajsko."
Prebeg severnokorejskih vojakov in jedrskih strokovnjakov
V ZDA in nekatere druge zavezniške države je pribežalo okoli 20 severnokorejskih visokih vojaških predstavnikov in jedrskih strokovnjakov, katerih prebeg s Kitajske je pod vodstvom ZDA in Nove Zelandije načrtovalo enajst držav.
Operacijo Podlasica so države pričele uresničevati oktobra lani, potem ko so se dogovorile, da pri prebegu severnokorejskih strokovnjakov iz Kitajske zagotovijo diplomatsko zaščito. Nekatere od držav so pri tem prevzele le vlogo tranzitnih držav, ki naj bi beguncem po odhodu iz Kitajske nudile zatočišče za največ 30 dni.