
"Preroštvo o spopadu civilizacij se bo izkazalo za zmoto, če Turčija postane članica povezave," je povedal za spletni portal EUpolitix povedal Oguz Demiralp.
Dodal je, da bi članstvo svetu pokazalo, da je muslimanska družba lahko obenem moderna ter demokratična evropska družba. "Tako imenovan prepad med kulturami bi izginil, pokazalo pa bi se tudi, da lahko vrednote, na katerih temelji EU, veljajo tudi za muslimansko družbo," je dejal Demiralp. Evropa je zavezana večkulturnosti, večetničnosti.
Glede številnih kritik do uveljavljanja reform v smeri demokratizacije države je dejal, da je Turčija storila ogromno, da pa še vedno obstajajo težave z uveljavljanjem sprejetih zakonov. Vendar pa pretiravati s kritikami ne gre, je prepričan Demiralp.
Turčija najstarejša prosilka za članstvo
Turčija je najstarejša prosilka za članstvo v EU, vendar pa unija formalnih pogajanj z njo še vedno ni začela, saj zahteva izpolnitev političnih kriterijev. Pri tem je najostrejših kritik deležno prav počasno izvajanje reform in pomanjkljivosti glede spoštovanja človekovih pravic. Konec letošnjega leta se bodo voditelji unije na podlagi ocene Evropske komisije o napredku države izrekli o začetku pogajanj, do takrat pa naj bi Turčija izvedla številne reforme. Demiralp meni, da ji bo tudi uspelo.
Upa tudi, da države članice EU ne bodo zavlačevali pogovorov zaradi svojih notranjih zadev. Sicer pa razne "ponudbe" kot jo je na primer na nedavnem obisku v Turčiji izrekla vodja nemške opozicijske Krščansko-demokratske unije (CDU) Angela Merkel, da bi med Turčijo in EU oblikovali "privilegirano partnerstvo" Demiralp zavrača. "Ta ideja je zgolj videnje manjšine. Tovrstno partnerstvo v Turčiji vidimo kot drugorazredno evropsko vstopnico. Sploh ne pride v poštev," je še poudaril.