
Z več kot peturno zamudo se je pozno zvečer le začel vrh EU, na katerem naj bi evropski voditelji sprejeli proračun za obdobje od leta 2014 do 2020.
Razlog za veliko zamudo so bila predhodna usklajevanja o novem predlogu, ki naj bi ga razgrnil predsednik Evropskega sveta Herman Van Rompuy.
A čeprav so voditelji na srečanje prihajali zmerno optimistični, so na predhodnih usklajevanjih ostali vsak na svojem bregu, saj se je Van Rompuy na koncu odločil, da novega predloga na zasedanju sploh ne bo predstavil.
Prejšnji Van Rompuyev predlog je predvideval skupno 1011 milijard evrov za evropsko blagajno. V novem predlogu naj bi predsednik to številko oklestil še za do 30 milijard evrov., predvsem na račun rezov v administraciji in zunanjih programih.
A očitno to ni bilo dovolj za dogovor. Britanski premier David Cameron, ki naj bi bil največja ovira na poti h kompromisu, je ob prihodu izpostavil, da so bile novembrske številke previsoke. "Če se danes ne bodo znižale, dogovora ne bo," je posvaril.
EU ne bi smela biti imuna na pritiske za zmanjšanje porabe in racionalizacijo svojega delovanja, s katerimi se soočajo njene članice, je še poudaril Cameron, ki želi čim skromnejši proračun in čim bolj olajšati denarnico evropskim uradnikom. Za racionalizacijo se zavzema tudi nemška kanclerka Angela Merkel.
Slovenski premier Janez Janša je ob prihodu izrazil pričakovanje, da dogovor bo. "Bila bi velika škoda, če do njega ne bi prišlo. Ni pa 100-odstotnih garancij," je dejal. "Slovenija bo poskušala izboljšati svoj položaj, vendar pa je vse relativno," je še poudaril.
Slovenija si bo prizadevala priboriti čim več kohezijskih evrov in sredstev za razvoj podeželja. Na teh področjih v sedanjem finančnem okviru 2007–2013 dobi dobrih pet milijard evrov, zdaj pa naj bi računala na okoli štiri milijarde.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.