Medtem ko je Panamski prekop morski, načrtujeta Kolumbija in Kitajska suho povezavo. Zgradili naj bi namreč moderno železniško povezavo, ki bo povezovala pristanišči Buenaventura na pacifiški in Cartagena na atlantski obali, ter tako odprli še eno pot za trgovanje med Azijo in Latinsko Ameriko.
Kitajska namreč v zadnjih letih vse bolj intenzivno trguje z južnoameriškimi državami. Na primer: njena trgovska menjava s Kolumbijo je leta 1980 znašala vsega 10 milijonov dolarjev, 30 let pozneje pa se je povzpela že na pet milijard dolarjev. Narasla je kar 500-krat.
Kolumbijski predsednik Juan Manuel Santos pravi, da pogajanja dobro napredujejo, čeprav dogovora še ni. Analitiki pa opozarjajo, da bo projekt zares zaživel le, če ga bodo končali dovolj hitro. Panamski prekop, preozek, da bi 'požiral' vse več prometa, namreč že širijo. Ko ga bodo posodobili, se bo tudi iskanje alternativnih poti ustavilo. Ob prekopu poteka tudi železnica, ki so jo zgradili kakšnih 60 let prej. Pot po njej je sicer dražja, zato pa hitrejša.
KOMENTARJI (18)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.