"Pogajanja se uspešno nadaljujejo," je dejal Alavi za ameriško televizijo CNN. "Poskušali bomo narediti vse, da bi Sadam in ostali kriminalci prišli pod skrbništvo nove vlade," je dodal. Izročitev Sadama naj bi koalicijske oblasti novi vladi že obljubile, pogajali pa naj bi se le še o podrobnostih. V ponedeljek je Alalvi izjavil, da je prejel uradno potrdilo, da bo nekdanji iraški diktator izročen skupaj z ostalimi zaporniki v prihodnjih dveh tednih.
Pentagon: o dogovorih ne vemo nič
Pentagon je na to izjavo odgovoril, da bodo ameriške sile v Iraku zadržale Huseina in še nekaj tisoč iraških ujetnikov tudi po prenosu oblasti na novo iraško vlado 30. junija. Kot so sporočili predstavniki Pentagona, ne vedo za nobene načrte, ki bi ameriške oblasti pozivale k izročitvi Huseina. Dokler ZDA ne bodo imele zagotovila, da bodo nove iraške oblasti sposobne zadržati in nadzirati nekaj tisoč zapornikov, jih bodo ameriške sile obdržale pod svojim nadzorstvom. Prav tako ameriške sile novim oblastem ne bodo izročile nikogar, dokler se ne bodo dogovorili o vseh podrobnostih.
Al Javar: ZDA podpirajo zamisel o izročitvi
Začasni iraški predsednik Al Javar pa je izjavil, da so ZDA zelo naklonjene izročitvi Sadama Huseina iraškim oblastem. "Predsednik Bush me je osebno vprašal, kdaj bomo sposobni predati Sadama novi vladi," je dejal Al Javar, ki se je z Bushem srečal ob robu vrha G-8 na Sea Islandu. "Najprej moramo zagotoviti pogoje, da zavarujemo njegovo življenje, dokler ne pride na sodišče, pa tudi, da bo proces legalen,"
Sadamov odvetnik: nova vlada je 'nezakonita'
Vodja obrambe Sadama Huseina, jordanski odvetnik Mohamed al Rahdan je zatrdil, da je nova iraška vlada "nezakonita", zato ne more soditi strmoglavljenemu predsedniku. Kot je še dejal al Rahdan, iraški premier Ijad Alavi "nima pravice prevzemati odgovornost za to zadevo, saj je produkt nezakonite ameriške agresije proti Iraku".
Mednarodni odbor Rdečega križa (ICRC) je, kot je znano, postavil rok za izpustitev Sadama Huseina. Do 30. junija mora biti proti Sadamu Huseinu vložena obtožnica, sicer ga je potrebno izpustiti, če ZDA in nova iraška vlada ne nameravajo kršiti mednarodnega prava, je dejala tiskovna predstavnica ICRC Nada Doumani. ZDA ravnajo s Sadamom Huseinom kot vojnim ujetnikom. Ob koncu okupacije je vojne ujetnike, če proti njim ni vložena kazenska obtožba, potrebno izpustiti, je še dejala Doumanijeva, sklicujoč se na ženevske konvencije.
Aretirali pomočnika Al Sadra
Ameriške sile so v nočni akciji v svetem mestu Karbala aretirali visokega predstavnika in pomočnika uporniškega šiitskega verskega voditelja Moktada al Sadra, so sporočili predstavniki al Sadra. Vojaki so Ahmeda Riada al Hasanija, ki je bil tudi al Sadrov predstavnik za stike z javnostmi, aretirali na njegovem domu in ga odpeljali v ameriško postojanko.
Al Sadr je pred približno dvema mesecema sprožil oboroženi upor proti koalicijskim silam, ki ga vodi njegova milica približno 3000 mož. Ta mesec pa je al Sadr, pod pritiskom drugih šiitskih verskih voditeljev, pristal na premirje v Nadžafu in Kerbali.
Ameriške sile niso dajale komentarjev o domnevni aretaciji al Sadrovega pomočnika, kljub temu pa poudarjajo, da se mora al Sadr predati iraškim varnostnim silam, ki imajo nalog za njegovo aretacijo v zvezi z lanskoletnim umorom verskega predstavnika v Nadžafu.