Tujina

Bo neposlušnega predsednika ukrotila tuja vojska?

Lagos, 31. 12. 2010 15.26 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Zahodnoafriški voditelji so začeli načrtovati prisilen odvzem oblasti samooklicanemu predsedniku Slonokoščene obale. Sila sicer ostaja zadnji izhod, pa vendar bodo to morali storiti, če Gbagbo ne bo sam odšel s položaja.

Zahodnoafriški voditelji so začeli načrtovati prisilen odvzem oblasti samooklicanemu predsedniku Slonokoščene obale Laurentu Gbagboju, če bodo pogajanja propadla, je danes povedal tiskovni predstavnik nigerijskega obrambnega ministrstva Mohamed Yerimah.

Na srečanju Zahodnoafriške gospodarske skupnosti (Ecowas) so se v torek in sredo v Abuji sestali vojaški voditelji Benina, Burkine Faso, Gane, Liberije, Malija, Senegala, Nigra in Nigerije.

Gbagboja nameravajo voditelji zahodnoafriških držav s položaja pregnati tudi z vojsko, če bo to potrebno.
Gbagboja nameravajo voditelji zahodnoafriških držav s položaja pregnati tudi z vojsko, če bo to potrebno. FOTO: Reuters

"Odbor voditeljev se je na srečanju v torek in sredo odločil, da začne proces priprave na prisilni odvzem oblasti. Če pogajanja propadejo, bo Ecowas Gbagboja nasilno odstranil z oblasti in to predal Alassaneju Ouattari," je povedal Yerimah.
Ecowas ima v stalni pripravljenosti 6500 vojakov, ki so pripravljeni na takojšen odhod na krizno območje.

"Sila ostaja zadnji izhod; upamo, da se bo Gbagbo pustil prepričati, da oblast preda brez vojaškega posredovanja," je dodal Yerimah.

Naslednji sestanek Ecowasa, kjer bodo določili logistične podrobnosti, bo v Maliju 17. in 18. januarja. Yerimah je poudaril, da od vseh članic Ecowasa pričakujejo, da bodo prispevale orožje in vojaške sile za operacijo.

Gana je v četrtek sporočila, da v Slonokoščeno obalo ne bo poslala svoje vojske, saj se večina njene vojske že nahaja na različnih mirovnih operacijah. Tudi Nigerija, ena izmed držav, ki za mirovne misije tradicionalno prispeva največ vojakov, se tokrat sooča s težavami na tem področju. Zaradi prihajajočih volitev in nedavnih izbruhov nasilja Nigerija svoje vojaške enote potrebuje tudi doma.

Na napovedi Ecowasa se je odzvala tudi Velika Britanija. Ta je dejala, da načelno podpira uporabo vojaške sile za odvzem oblasti Gbagboju, če bodo to podprli Združeni narodi, je danes za britansko televizijsko postajo BBC povedal britanski zunanji minister William Hague.

Hague je obenem poudaril, da zaenkrat ni govora o tem, da bi svoje čete v operacijo v Slonokoščeni obali poslala tudi Velika Britanija.

Slonokoščena obala se je po predsedniških volitvah minuli mesec znašla na robu državljanske vojne, saj sta oba kandidata, dosedanji predsednik Gbagbo in njegov tekmec Ouattara, razglasila zmago, v državi pa je izbruhnilo nasilje, v katerem je doslej umrlo vsaj 173 ljudi.

Svetovne sile, ZN in Afriška unija so kot zmagovalca priznale Ouattaro, Gbagboja pa so pozvale, naj se umakne.

Časa ima le do jutri

Mednarodno priznan zmagovalec predsedniških volitev v Slonokoščeni obali Alassane Ouattara je svojemu tekmecu, samooklicanemu predsedniku Laurentu Gbagboju, do polnoči postavil rok za odstop, je danes povedal Ouattarov premier Guillaume Soro.

"Če Gbagbo odstopi pred polnočjo, ne bo imel nikakršnih težav," je dejal Soro.

Ouattara, ki so ga kot zmagovalca predsedniških volitev 28. novembra priznale svetovne sile, ZN in Afriška unija, je pod zaščito mednarodnih sil Združenih narodov. Ti se danes soočajo z grožnjo, da utegnejo Gbagbojevi privrženci napasti hotel, v katerem si je Ouattara uredil začasni štab.

Evropska unija pa je danes odobrila sankcije za 59 ljudi, povezanih z Gbagbojevim režimom. Sankcionirani ne bodo dobili vizumov za vstop v Evropsko unijo.

Na seznamu sta bili poleg 59 sankcioniranih sicer še dve osebi, za kateri sankcij niso uvedli, saj sta vmes že priznali Ouattara za predsednika.

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.