Švicarski volivci niso podprli spornega predloga skrajno desne parlamentarne stranke Švicarska ljudska stranka, da bi o podeljevanju švicarski potnih listov spet odločale tudi občine, so pokazali rezultati.
Kot poročajo tuji mediji, je proti pobudi po uradnih podatkih glasovalo 63,8 odstotka volivcev.
Na referendumu so Švicarji odločali, ali naj se v ustavo zapiše pravica občin, da lahko svobodno izberejo organ ali oblasti, ki bodo imele pravico dodeljevanja državljanstva tujim priseljencem, ki živijo v njihovih občinah. Občine naj bi tudi same izbirale postopek, odločitve pa bi bile dokončne in se nanje ne bi bilo mogoče pritožiti na sodišču, piše na spletni strani stranke UDC/SVP.
Vrhovno sodišče je leta 2003 razsodilo v prid zavrnjenim prosilcem za državljanstvo in prepovedalo tajno glasovanje o prosilcih v lokalnih skupnostih. V Švici sicer ustanove lokalnih skupnosti še vedno odločajo o prošnjah za državljanstvo, a se prosilci lahko pritožijo na zvezno sodišče, ki nato sprejme končno odločitev.
Švica ima eno najostrejših politik za pridobitev državljanstva. Da lahko zaprosijo zanj, morajo imeti tuji priseljenci v Švici stalno bivališče 12 let, dokazati morajo, da so integrirani v družbo, da poznajo običaje in da ne pomenijo varnostne grožnje. Od 7,5 milijona prebivalcev Švice jih je bilo sicer v tujini rojenih petina.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.