Na stotine ljudi, ki je po nesreči tovorne ladje MSC Napoli pohitelo na obalo in si nagrabilo dragocenosti, ki jih je tja naplavilo morje, zdaj že mastno služi. Blago z nasedle ladje namreč že ponujajo na strani spletne avkcijske eBay.
275 metrov dolgi tovorni ladji je med divjanjem orkana Kyrill odpovedal motor. Posadka je med reševalno akcijo plovilo zapustila, ladjo pa so nato tokovi nosili po Rokavskem prelivu med Francijo in Veliko Britanijo, dokler je niso z vlačilcem potegnili v plitvino.
Na ladji je je bilo 2394 polnih kontejnerjev, 200 jih je odplaknilo na odprto morje. Dragocenosti, ki jih je ladja prevažala, je naplavilo na obalo angleške grofije Devon. Presenečeni sprehajalci so se takoj spremenili v plenilce.
Bodo morali plen vrniti?
Še pred prihodom policije so si poskušali nagrabiti čimveč blaga. Med 'darili morja' so bili avtomobili, motorna kolesa BMW, nadomestni deli, vino, parfumi, oblačila in gospodinjski aparati. Naplavilo je tudi traktor. Najmanj dva kontejnerja, v katerih so bile luksuzne različice vozil Mercedes, so še pred prihodom policije izpraznili nepridipravi, odnesli so tudi blizu petdeset luksuznih motornih koles.
Policija je zdaj zavarovala območje, da bi plenilcem preprečila dostop do naplavljenega tovora in omogočila lažje čiščenje obale. Opozorili so, da bi lahko bilo protizakonito nagrabljene dobrine obdržati oziroma, da kazen za to znaša do 2.500 funtov. "Pravo gledano je vse, kar naplavi na obalo, razbitina, razbitine pa pripadajo lastniku," je razložila Sophia Exelby z britanske pomorske agencije.
Nekateri pa trdijo, da roparjem ne morejo nič. Britanski zakon o morski trgovini namreč pravi, da je prepovedano odnašati predmete z ladijske razbitine ali predmete, ki jih s takšne ladje naplavi na obalo, samo če to narediš na skrivaj ali če jih ne vrneš lastniku, ki jih zahteva.
Švedinja obtožuje policijo
Medtem ko se številni obalni roparji navdušujejo nad novimi pridobitvami, Švedinja Anita Bokdal vije roke. V enem od kontejnerjih, ki jih je odplaknilo v morje, je imela za kar 130 tisoč funtov (200.000 evrov) dragocenosti, tudi družinsko dediščino.
Z možem se namreč selita v Južno Afriko, kjer sta kupila posestvo, svojo lastnino pa sta želela tja prepeljati z nesrečno ladjo. Bokdalova je zgrožena, saj ne more verjeti, da policija ni ukrepala pravočasno in zaščitila njenega imetja.
Cilj: Rešiti obalo
Sicer pa je glavni cilj reševalcev morje in obalo obvarovati pred onesnaženjem. V orjaških rezervoarjih ladje je 3.500 ton nafte. Poučeni pravijo, da za zdaj ni večje nevarnosti, čeprav je že 200 ton nafte, pomešane z vodo, že izteklo iz strojnice. Nafto bodo danes začeli prečrpavati na druge ladje.
Velik del obale grofije Devon, ki jo nevarne snovi z ladje najbolj ogrožajo, ima namreč status naravnega parka.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.