Napovedi britanskega premierja Davida Camerona, da bi Britanci lahko odločali o tem, ali naj Velika Britanija ostane v EU, je sprožila val komentarjev na to temo. Voditelji drugih članic EU niso pokazali kaj preveč razumevanja za to idejo in so poudarjali predvsem negativne posledice britanskega izstopa iz EU. Med tistimi, ki so bili najbolj ostri, je bil avstrijski kancler Werner Faymann. Ta je Cameronu denimo očital, da svojo državo vodi v izolacijo in da glede na milijone brezposelnih med mladimi britanski izstop iz EU ni tema, o kateri bi se zdaj morali pogovarjati.
Drugače pa meni vodja avstrijske skrajno desne stranke FPO Heinz-Christian Strache. Pravi, da ga je Cameronova napoved navdihnila in da bi bilo nekaj takega dobro tudi za Avstrijo. Predlaga, da bi Avstrijci na referendumu odločali o tem, ali še želijo biti del evroobmočja. V primeru, da bi EU postala centralizirana "super država", pa Strache kot edino možnost za Avstrijo vidi izstop iz EU. "Raje bi imel zavezništvo s Švico," je še povedal.
Strache je sicer znan evroskeptik, njegova stranka pa v javnomnenjskih raziskavah, ki jih izvajajo pred septembrskimi volitvami, dosledno dobi približno 20-odstotno podporo. Raziskave sicer kažejo tudi, da je večina Avstrijcev zadovoljnih, da njihovo gospodarstvo, ki je v veliki meri odvisno od izvoza, uporablja evro. Nekaj manj kot tretjina Avstrijcev pa meni, da je bila uvedba evra napaka.
KOMENTARJI (140)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.