Incest morda v Nemčiji že kmalu ne bo več prepovedan. Nemški nacionalni etični odbor je namreč pozval k njegovi dekriminalizaciji. 14 članov je glasovalo za ta predlog, devet jih je bilo proti, poroča The Independent.
Odločitvi, ki je že naletela na ostre kritike, je botroval večletni pravni boj moškega, ki ima s svojo polsestro štiri otroke. Patricka Stuebinga so še kot dojenčka dali v posvojitev. Več kot 20 let pozneje je spoznal svojo mlajšo sestro in ustvarila sta družino. Zaradi incesta je tri leta preživel v zaporu. Pritožil je tako na nemško ustavno sodišče kot na evropsko sodišče za človekove pravice, a izgubil.
Nemška zakonodaja tovrstne odnose med brati in sestrami ter starši in njihovimi potomci prepoveduje, zagrožena je zaporna kazen. Kar pa bi se lahko spremenilo, če bodo upoštevali priporočilo odbora in člen 173, ki to določa, razveljavili. A pozor, razveljavili bi le del, ki prepoveduje incestne odnose med brati in sestrami oziroma polbrati in polsestrami.
Tveganje, da se bodo otroci rodili z genetskimi okvarami, ni dovolj močan argument v prid zakona, so ocenili člani odbora in dodali, da dekriminalizacija incesta ne bo pomenila, da bo tabu kar izginil. Večjega števila tovrstnih zvez zato ne pričakuje. "Incest med brati in sestrami je v zahodnih družbah po zbranih podatkih zelo redek, tisti, ki tako živijo, pa pravijo, da je njihovo življenje zaradi strahu pred kaznijo zelo težko. Čutijo, da so njihove osnovne pravice zanikane, morajo se skrivati in zanikati svojo ljubezen," so člani odbora zapisali v sporočilu za javnost.
Dodali so, da so seznanjeni z več primeri polbratov in polsester, ki so se spoznali šele kot odrasli in se zaljubili. Med njimi je tudi Patrick Stuebing. Svojo pravo družino se je odločil poiskati, ko je bil že odrasel. Ko sta se s polsestro spoznala, mu je bilo 24 let, njej pa 16.
Polsestra in partnerica je smela obdržati skrbništvo nad njunim najmlajšim otrokom, ostale so dali v rejništvo. Dva od štirih sta invalida, ni pa dokazano, da je to zato, ker sta starša bližnja krvna sorodnika.