Tujina

Bodo v ZDA dovolili onesnaževanje?

New York, 24. 08. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Ameriška zvezna Agencija za zaščito okolja se pripravlja, da odstrani ključno določilo zakona o čistem okolju, kar bo elektrarnam in drugim tovarnam prihranilo na milijarde dolarjev, vendar obenem močno povečalo emisijo strupenih snovi v ozračje.

'Okoljevarstvenik' George Bush
'Okoljevarstvenik' George Bush FOTO: Reuters

New York Times je od okoljevarstvene organizacije Svet za zaščito naravnih virov dobil informacijo, da bo zvezna Agencija za zaščito okolja (EPA) v kratkem črtala določilo zakona, ki od starih termoelektrarn, rafinerij in drugih tovarn zahteva, da ob večjem remontu ali nadgradnji vgradijo čistilne naprave.

Določilo zakona o čistem okolju je bilo sprejeto leta 1977 kot kompromis, ki je onesnaževalcem okolja pogledal skozi prste in jih ni prisiljeval, da nemudoma vgradijo potrebne čistilne naprave, ker bi jih ogromni stroški prisilili v stečaj. Nove termoelektrarne in druge tovarne morajo vgraditi čistilne naprave. Ameriška industrija je bila zaradi tega določila zelo nesrečna in nekdanja administracija Billa Clintona je morala sprožiti veliko število tožb zaradi neupoštevanja zakona, saj se je industriji bolj splačalo iti na sodišče, kot pa plačati milijone dolarjev za čistilne naprave. Z Bushevim prihodom na oblast pa so se onesnaževalcem okolja začeli obetati boljši časi, kar dokazuje namera za odstranitev določila zakona o čistem zraku.

Bushevo objemanje dreves na primer dobi 10 minut na televiziji, komentar okoljevarstvene organizacije, da gre za sprenevedanje, pa le nekaj sekund.

Predsednik Bush je bil pred dnevi v zvezni državi Washington, še prej pa v drugih državah, kjer je v nacionalnih parkih pred kamerami objemal drevesa in čistil namakalne jarke. Ob tem se je pritoževal nad t.i. zaščitniki okolja iz Washingtona, ki menda večinoma nikoli v življenju niso umazali svojih čevljev z blatom, vendar znajo kritizirati ljudi, ki po Bushevih besedah vedo, kaj pomeni skrb za okolje. New York Times piše, da je Bushevo okoljevarstveno strategijo sestavil republikanski strateg Frank Luntz, ki je ugotovil, da je njegova stranka politično ranljiva glede vprašanja okolja. Luntz je našel hitro zdravilo in kolegom priporočil, naj se čim večkrat pojavijo na televiziji v nacionalnih parkih med drevesi, ker bo to dovolj za večino ameriških volivcev, ki bodo dobili vtis, da se nekaj dela za okolje. Luntz je prav tako priporočil, naj politiki ne uporabljajo izraza segrevanje ozračja, ki zveni zlovešče, in naj raje govorijo o klimatskih spremembah, kar je bolj nevtralno. Bush odtlej govori le še o klimatskih spremembah.

Okoljevarstvene organizacije so spregledale, kaj dela Bela hiša, vendar pa težko posredujejo svoje mnenje do ameriških volivcev, ker jim mediji namenjajo premalo pozornosti. Bushevo objemanje dreves na primer dobi 10 minut na televiziji, komentar okoljevarstvene organizacije, da gre za sprenevedanje, pa le nekaj sekund. Poleg tega pa je za volivce trenutno na prvem mestu vprašanje gospodarstva in vojne proti terorizmu. Poskus slabitve zakona o čistem okolju pa je le dobil nekaj več medijske pozornosti in grožnje s tožbami, med drugim tudi od newyorškega pravosodnega ministra Eliota Spitzerja. New York Times v sobotnem uredniškem komentarju piše, da komaj čaka na zaslišanja o potrditvi imenovanja novega vodje EPA, guvernerja Utaha Michaela Leavitta, v senatu, ki se bodo začela v septembru. Demokrati in okoljevarstveniki se sprašujejo, s kakšnimi argumenti bo Leavitt branil odločitev za slabitev zakona o čistem okolju, in upajo, da bodo z zaslišanji dobili novo politično orožje proti Bushu. Zadeva je še posebej neprijetna, ker je proti nameri administracije celo Leavittov direktor Urada za kakovost zraka v Utahu.