Severnokorejski sekretariat odbora za mirno združitev domovine trdi, da imajo ZDA načrte za zavzetje Severne Korejo s silo. Pjongjang je hkrati skupne vojaške vaje ZDA in Južne Koreje označil za "vojno provokacijo", že večkrat pa so zatrdili, da se ne bodo zlahka odpovedali jedrskemu programu.
Aprilski pogovori med predstavniki Severne Koreje, Kitajske in ZDA v Pekingu so se končali predčasno, potem ko je Pjongjang priznal, da ima jedrsko orožje.
Je problematično zgolj severnokorejsko oboroževanje?
Kriza na Korejskem polotoku je izbruhnila oktobra lani, ko je Pjongjang priznal, da je razvijal tajni jedrski program in s tem kršil sporazum z ZDA iz leta 1994. Washington in njegovi zavezniki so zaradi tega začasno ustavili dobavo nafte Severni Koreji, ki pa je v odgovor izgnala inšpektorje Mednarodne agencije za jedrsko energijo (IAEA) ter januarja odstopila od sporazuma o neširjenju jedrskega orožja (NPT).
Severna Koreja je nato maja letos sporočila, da se zaradi sovražne politike ZDA do Pjongjanga odpoveduje dogovoru z Južno Korejo iz leta 1992 o Korejskem polotoku brez jedrskega orožja.