Na posebni konferenci Organizacije islamske konference (OIC) o terorizmu v Kuala Lumpurju so oblikovali osnutek sklepne izjave, v kateri so se izognili opredelitvi terorizma, potrdili pa so kaj terorizem ni, in sicer vse, kar je povezano s palestinskim bojem proti izraelski zasedbi. V izjavi so zapisali, da zavračajo vsakršen poskus povezovanja terorizma z bojem palestinskega ljudstva za samostojno državo z Jeruzalemom kot prestolnico. Združene narode pa so udeleženci srečanja pozvali k pripravi konference, na kateri bi oblikovali skupen odgovor mednarodne skupnosti terorizmu v vseh oblikah.
Države so tudi izrazile zavezanost resničnemu islamu, zavrnile pa vsak poskus povezovanja islama in muslimanov s terorizmom, saj ta ni povezan z nobeno religijo, civilizacijo ali narodom. Ob tem so izrazili prepričanje, da vojna proti terorizmu ne bo uspešna, če bo še naprej "cvetelo okolje, v katerem se goji terorizem, vključno s tujimi zasedbami, krivicami in izključevanjem". Zavračajo tudi "vsakršne enostranske akcije proti neki islamski državi z izgovorom boja proti mednarodnemu terorizmu", s čimer so udeleženci srečanja očitno merili na morebitni ameriški napad na Irak. Osnutek sklepne izjave bodo z nekaj spremembami na konferenci tudi sprejeli.
Ena glavnih nalog konference OIC naj bi sicer bila prav definicija pojma terorizem, vendar so bila stališča udeležencev razdeljena glede ponedeljkovega predloga malezijskega premiera Mahathirja Mohameda, naj kot terorizem definirajo vse napade na civiliste - tudi palestinske samomorilske napade. Za številne islamske države so namreč palestinski samomorilski napadalci borci za svobodo.
Iranski zunanji minister Kamal Harazi je zavrnil obtožbe ZDA, da Iran sponzorira terorizem na Zahodnem bregu, in poudaril, da palestinski samomorilski napadi predstavljajo odpor izraelski zasedbi palestinskih avtonomnih območij. Dejal je še, da ni pomembno, ali obstaja sponzoriranje ali ne. Iranski minister je še izrazil pripravljenost Irana, da uporabi nafto kot orožje za pritisk na ZDA, da bi slednje prepričale Izrael, da se umakne s palestinskih ozemelj. Obenem je poudaril, da bi takšen ukrep prišel v poštev le, če bi se zanj odločile vse muslimanske države, proizvajalke nafte. Takšen ukrep je sicer predlagala iraška stranka Baas, ki je na čelu režima v Bagdadu.
Poziv k zaščiti Palestincev
Zunanji ministri OIC so že v ponedeljek v Kuala Lumpurju pozvali ZN, naj zaščitijo Palestince in uvedejo sankcije proti Izraelu. Posvarili so, da izraelska "agresija" nad Palestinci vodi celotno območje v totalno vojno. Iraški zunanji minister Nadži Sabri pa je danes ob robu srečanja dejal, da arabske države razmišljajo o pripravi novega srečanja zaradi poslabšanja razmer na Bližnjem vzhodu. Pri tem ni pojasnil, ali bodo pripravili vrhunsko srečanje ali le izredno srečanje zunanjih ministrov organizacije.