Tujina

'Boj za vernike'

Podgorica, 16. 04. 2007 15.30 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

V Črni gori se dve pravoslavni cerkvi bojujeta za prevlado. Spor med cerkvama se tudi zelo zaostruje

V Črni gori se za prevlado nad pravoslavnimi verniki na cerkvenem področju že dolgo odločno borita kanonsko priznana Srbska pravoslavna cerkev (SPC), katere cerkvena jurisdikcija se razteza tudi na območje nekdanje članice državne skupnosti, in samooklicana Črnogorska pravoslavna cerkev (CPC), ki jo je leta 1993 ustanovil prav tako nepriznani poglavar Miraš Dedeić. Spor se močno zaostruje, ker je CPC napovedala, da bo prevzela cerkve, samostane in druge cerkvene objekte SPC.

Črnogorski predsednik Filip Vujanović je prejšnji teden zavrnil možnost, da bi CPC prevzela cerkvene objekte SPS
Črnogorski predsednik Filip Vujanović je prejšnji teden zavrnil možnost, da bi CPC prevzela cerkvene objekte SPS FOTO: Reuters
Do vrhunca je prišlo v soboto, ko je CPS na izrednem sestanku njenega metropolitskega sveta napovedala, da bo začela opravljati verske obrede "v vseh pravoslavnih cerkvah" v Črni gori in da bodo v torek sprejeli dokončno odločitev glede prevzema vseh pravoslavnih cerkva v državi "s pomočjo države ali brez nje". CPC je odločitev o prevzemu cerkvenih objektov pravzaprav napovedala že v soboto, vse pa kaže, da so si premislili, ker za kaj takega niso dobili podpore posvetnih oblasti oziroma države.

Dedeičeva kanonsko nepriznana CPC je bila dobrodošla vladajočim garnituram v spopadih s Srbijo v času režima zdaj že pokojnega predsednika Slobodana Miloševića, a tudi med poznejšim bojem za neodvisnost, saj je Dedeič nasprotoval vsemu, kar je imelo srbski predznak, vključno z jezikom. Od tedaj se je ohranila tudi navada, da cerkvene praznike obe cerkvi praznujeta ločeno, kar je vsakokrat na meji incidentov. V imenu SPC sicer deluje v Črni gori tudi s strani države priznana Metropolija črnogorsko-primorska, ki jo vodi Amfilofije.

Spore sta strani poglabljali med sedanjo razpravo o novi ustavi, pri čemer CPC izpostavlja, da mora biti črnogorski jezik v njej razglašen za uradnega. Toda SPC in črnogorske opozicijske stranke vseskozi kot glavni argument izpostavljajo podatek iz zadnjega popisa leta 2003, po katerem se je 63 odstotkov popisanih izreklo, da govori srbščino.

Črnogorski predsednik Filip Vujanović prejšnji teden zavrnil možnost, da bi CPC prevzela cerkvene objekte SPS. Izpostavil je, da bodo državni organi preprečili "uzurpacijo premoženja, kajti sleherna država mora spoštovati in jamčiti pravico do lastnine". Srbski predsednik Boris Tadić je v četrtek po telefonu poklical črnogorskega kolega Vujanovića in mu izrazil zaskrbljenost zaradi napovedanega prevzema premoženja SPC. Kot so poročali mediji, je Vujanović Tadiću zagotovil, da bo Črna gora zavarovala premoženje Metropolije črnpogorske-primorske.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

pkorosec
17. 04. 2007 09.38
ze pravoslavne cerkve se med sabo prepirajo za moč in oblast, kaj šele raznorazne cerkve. Vse to pa je v grobem nasprotju s nauki njihove vere. Ergo, ne vidim nic slabega, ce bi vse cerkve (in religije) izginile.