Tujina

'Bolgarija je zgled za druge'

Sofija, 27. 09. 2006 13.16 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

'Bolgarija je opravila veliko delo, a veliko je še za postoriti', meni predsednik Evropske komisije Barroso.

Barroso, bolgarski premier Stanišev ter evropski komisar za širitev Rehn
Barroso, bolgarski premier Stanišev ter evropski komisar za širitev Rehn FOTO: Reuters

Predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso je danes med obiskom v Sofiji Bolgarijo pozval, naj si tudi po objavi priporočila Evropske komisije o vstopu države v EU 1. januarja 2007 prizadeva za učinkovito izvajanje reform. "Bolgarija je opravila veliko delo, a veliko je še za postoriti, zato si morate še naprej prizadevati," je dejal Barroso.

Tudi evropski komisar za širitev Olli Rehn, ki spremlja predsednika komisije med obiskom v Bolgariji, je dejal, da je Bolgarija "na dobri poti", hkrati pa pojasnil, da je cilj ukrepov, ki jih je ob objavi priporočila sprejela Evropska komisija, "zagotoviti, da se bodo reforme zares nadaljevale".

Evropska komisija je namreč v torek priporočila vstop Bolgarije in Romunije v EU 1. januarja 2007, a obenem napovedala uporabo varnostnih klavzul, ki jih predvideva pristopna pogodba, če državi ne bosta dosegali napredka na področjih, na katerih se kažejo pomanjkljivosti.

Barroso in Rehn se strinjata, da je Bolgarija na dobri poti, vendar se morajo reforme nadaljevati
Barroso in Rehn se strinjata, da je Bolgarija na dobri poti, vendar se morajo reforme nadaljevati FOTO: Reuters

Barroso je danes po poročanju tujih tiskovnih agencij še dejal, da je "Bolgarija zgled za druge balkanske države" ter zatrdil, da perspektiva širitve EU za tiste države, ki bodo izpolnile vse pogoje, ostaja. Ob tem pa je ponovil, da je predpogoj za nadaljnjo širitev institucionalna reforma povezave, ki bo omogočila delovanje unije v več kot 27 članicami.

Bolgarski premier Sergej Stanišev pa je napovedal, da bo njegova vlada okrepila izvajanje reform v pravosodnem sistemu, ki je deležen številnih kritik Bruslja, da si bo še naprej prizadevala za boj proti korupciji in organiziranemu kriminalu ter za izboljšanje sposobnosti črpanja evropskih sredstev. Stanišev naj bi še danes odpotoval v Berlin, kjer se bo sestal z nemško kanclerko Angelo Merkel. Nemčija je ena od članic EU, ki še niso ratificirale pristopne pogodbe z Romunijo in Bolgarijo, poleg tega pa bo 1. januarja prevzela polletno predsedovanje uniji.

EP opozarja Turčijo na možnost prekinitve pogajanj

V resoluciji je parlament ponovil, da so pristopna pogajanja, ki so se začela lani, "proces z odprtim koncem, kar pomeni, da ne vodijo avtomatično do članstva"
V resoluciji je parlament ponovil, da so pristopna pogajanja, ki so se začela lani, "proces z odprtim koncem, kar pomeni, da ne vodijo avtomatično do članstva" FOTO: Reuters

Evropski parlament je v Strasbourgu opozoril na številne pomanjkljivosti v turškem izpolnjevanju pogojev za članstvo. Med drugim je parlament v skupni resoluciji poudaril, da mora Turčija čim prej razširiti carinsko unijo na vse članice EU, torej tudi Ciper, sicer bo to imelo "resne posledice na pogajalskem procesu in bi lahko pogajanja celo ustavilo". Obenem so se poslanci večinsko strinjali, da je treba pri sprejemanju Turčije upoštevati absorpcijsko sposobnost EU, saj je to v interesu obeh strani.

Evropski parlament je tudi pozval turške oblasti, naj priznajo Ciper, umaknejo svojo vojsko z otoka ter dovolijo ciprskim ladjam in letalom pristati v turških pristaniščih in na letališčih. Tako Turčijo kot Grčijo pa poziva, naj "se vzdržita vojaških dejavnosti, ki bi lahko sprožile napetosti". Niso pa poslanci podprli dopolnila, ki ga je predlagal poročevalec, nizozemski poslanec Camiel Eurlings (EPP), da mora Turčija kot "pogoj" za članstvo v EU priznati domnevni genocid nad Armenci ob koncu prve svetovne vojne. So pa poudarili, da bi država morala razčistiti s svojo preteklostjo.

  • 9
  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

fedepotocnik@gmail.com
28. 09. 2006 00.35
Vsi dobro vemo, da nobena od kandidatk ne izpolnjuje kriterijev za vstop v EU. Pa nekaterim novinkam so malo skoz prste pogledal (Poljska, Slovaška, Litva). Nima smisla, da se Unija tako velikodušno širi. Najprej morajo biti kandidatke dovolj zrele. Sicer so pa preveč požrešne neto prejemnice, kar dodatno obremenjuje položaj Slovenije znotraj povezave