Preiskovalci hrvaškega protikorupcijskega urada že dva meseca pregledujejo poslovanje zasebne poliklinike Medikol v Zagrebu zaradi suma korupcije in nepotrebnih zdravstvenih tveganj za bolnike. Na kliniki so kar 8500 osebam po nepotrebnem opravili preiskav z računalniško tomografijo (CT).
Preiskava bi lahko postala "največji škandal hrvaškega zdravstva", opozarjajo v Jutarnjem listu. Navajajo, da je več kot očiten sum, da gre za korupcijsko navezo med državnimi institucijami in zasebno polikliniko. V verigo prevar so, kot kaže, vključeni tudi ugledni zdravniki, ki naj bi brez potrebe množično naročali preiskave s CT.
Kot še dodajajo, imajo preiskovalci na seznamu kakih 40 zdravnikov, ki so delali za Medikol in bolnike pošiljali v kliniko na preiskavo s CT. Pri slikanju oseba prejme 30- do 40-krat večjo dozo sevanja, kot je letni odmerek naravnega sevanja, navaja časnik.
Hrvaški zavod za zdravstveno zavarovanje ima pogodbo z Medikolom za 11.000 preiskav s CT letno v Zagrebu, Splitu in na Reki, podobno pogodbo za dodatnih 2000 preiskav pripravljajo tudi v Osijeku, poroča Jutarnji list, ki izpostavlja vprašanje, ali so številke realne glede na evropske izkušnje.
V Veliki Britaniji povprečno opravijo 1000 preiskav s CT na milijon prebivalcev, kar pomeni, da bi na Hrvaškem morali opraviti približno 4400 preiskav letno. Po prepričanju predsednika saborskega odbora za zdravstvo Andrije Hebranga, ki je po poklicu radiolog, so bile zlorabe, ker v javnem zdravstvenem sistemu takih naprav ni in ker so dopustili monopol zasebniku. Za Večernji list je ocenil, da so približno polovico preiskav s CT opravili brez pravih indikacij.
Časnik dodaja, da slikanje stane 9000 kun (1218 evrov), od leta 2007, ko so v Medikolu začeli omenjene preiskave, pa so na stroške javne zdravstvene blagajne opravili 17.000 preiskav. V Medikolu so za Jutarnji list potrdili, da so med novembrom 2007 in januarjem 2011 od hrvaškega zavoda za zdravstveno zavarovanje za devet medicinskih dejavnosti v polikliniki ter za nakup medicinske opreme prejeli 231 milijonov kun (31,2 milijona evrov). Poudarjajo, da je hrvaško zdravstvo pri sodelovanju z Medikolom privarčevalo, ker so prej bolnike pošiljali v tujino in za storitev plačali 3000 evrov.
Jutarnji list še poudarja, da je lastnik Medikola družina Rajković iz Čakovca, ki se je začela vzpenjati po letu 2004, ko je na oblast prišel HDZ. Časnik dvomi, da je družina resnični lastnik poliklinike; lastnik Ivan Rajković je bivši taksist in gostilničar, njegova soproga je zdravnica, obe hčerki pa sta študentki medicine.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.