Tujina

Bolnišnično zdravljenje bolj tvegano kot let z letalom

Ženeva, 22. 07. 2011 11.30 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Vsak deseti bolnik umre zaradi napak pri bolnišnični negi. Zaradi infekcij je tako oskrba v bolnišnici bolj tvegana kot letenje z letalom, opozarja Svetovna zdravstvena organizacija.

Zdravniki
Zdravniki FOTO: Reuters

"Če vas v kateri koli državi sveta namestijo v bolnišnico, imate povprečno 10 odstotkov možnosti, da boste žrtev napake pri bolnišnični oskrbi," je včeraj na srečanju v Ženevi dejal predstavnik Svetovne zdravstvene organizacije Liam Donaldson. Kot je nadaljeval, iz tega razloga umre vsak tristoti bolnik, kar je v primerjavi s podatkom, da v letalskem prometu povprečno umre le en človek na milijon potnikov, naravnost zastrašujoče.

Operacija
Operacija FOTO: Reuters
Po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije se vsako leto na stotine milijonov bolnikov med zdravljenjem v bolnišnici okuži z virusi in bakterijami, zato bi morali biti pri tem mnogo bolj pazljivi. Več kot polovici vseh okužb bi se namreč lahko izognili, če bi si zdravstveni delavci pred stikom s pacienti redno in vestno oprali roke z milom ter jih razkužili. Največje tveganje za bolnike pa predstavlja intenzivna nega. "Dlje kot so bolniki nameščeni v sobah intenzivne nege, več možnosti imajo, da se okužijo," pravi Donaldson.

V Evropi stanje boljše kot v ZDA

Svetovna zdravstvena organizacije je postregla s primerjavo med Evropo in ZDA. Podatki za Združene države Amerike kažejo, da tam vsako leto zaznajo kar 1,7 milijona primerov okužb v bolnišnicah. Zaradi teh v letu dni umre kar 100 tisoč ameriških državljanov. Stanje na tem področju je v Evropi nekoliko boljše, saj tukaj na 4,5 milijona okuženih vsako leto umre 37 tisoč bolnikov.

"Zdravstvena nega je zelo rizičen posel, predvsem zaradi vse več hospitalizacij ter prehitre obravnave pacientov," pravi Donaldson. Verjetnost okužbe dodatno poveča tudi vse večje število ljudi, ki obravnava enega bolnika. Kot je pojasnil, danes v primeru srčne operacije enega bolnika v povprečju obravnava in oskrbuje kar 60 ljudi.

Poleg infekcij velik problem ostajajo tudi poškodbe zaradi neuspelih operacij ter napake pri predpisovanju in odmerjanju zdravil, pri čemer je stanje najbolj skrb vzbujajoče v državah v razvoju, v katerih se v zdravstvenih ustanovah okuži kar 15 odstotkov bolnikov.

Zdravniki
Zdravniki FOTO: Reuters

Nasveti za zdravstvene delavce

Z namenom ozaveščanja in preprečevanja nevarnih infekcij je Svetovna zdravstvena organizacija pripravila napotke za varno opravljanje operacij. S tem so za 33 odstotkov zmanjšali zaplete med kirurškimi posegi, za 50 odstotkov pa se je že zmanjšala smrtnost. Po njihovih ocenah naj bi ti napotki ob vestni uporabi po vsem svetu vsako leto preprečili okoli 500 tisoč smrti. "Če jutri pristanete v bolnišnici, povprašajte osebje, ali upoštevajo te napotke," je še zaključil Donaldson.

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (11)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

spam1
22. 07. 2011 16.09
> Zato pravim, če z zdravniki nimaš posla, nimaš niti kaj izgubiti Razen svojega življenja. Nič takega.
MK02
22. 07. 2011 14.40
In to je ta ista organizacija, ki je tako na veliko opozarjala, da se naj cepimo proti prašičji gripi če ne bomo vsi umrli? Pri nas se ni nobeden cepil pa smo še vsi živi.
Simon Ter?on
22. 07. 2011 13.53
farmacija, nafta, plin le kdo se upa proti njim
janez6b
22. 07. 2011 13.16
A to opozarja ista Svetovna organizacija, ki je lani brezpredmetno širila paniko okoli nove gripe???? le zato da bi farmacija imela velike dobičke z cepivom, je to ista organizacija, tudi malo jim ne zaupam, njihovi nameni so drugačni kot pa je to znano javnosti.
Ramzess
22. 07. 2011 13.09
Nič novega niso povedali, znano je, da v tem svetu, največ ljudi umre in je oškodovanih, zaradi moderne medicine, ...tukaj noter je velika paleta vzrokov, ki segajo vse do farmacije, in čez.
JezekTekaTeka09
22. 07. 2011 13.06
Zgleda da pri nas niso delal raziskav ... pri nas je glih obratno razmerje 9 jih umre 1 pa preživi ... če ma srečo ...
Milivoje Hajdukovi?
22. 07. 2011 12.49
O zdravniških uspehih, oziroma neuspehih že ves čas javo govorim in upozarjam obmanjeno ljudstvo. Zdravniška propaganda in ustrahovanje javnosti z raznimi bolezni je že davnaj napolnila mero svojo, za razumnega človeka. Ruski mediji so poročali, da v Rusiji za napako zdravnikov umre sendeset procetov ljudi. Zato pravim, če z zdravniki nimaš posla, nimaš niti kaj izgubiti, v nasprotnem zelo tvegaš. Oni svojim pancjentom celo glave odpirajo, če prav se vnaprej zavedajo, da iz tega nebo nič. Za njih je najbolje važno, da bolniška postelja ni prazna, operacija ima pač svojo ceno, če je uspešna ali ne. Vse je to ena sama, Piazza Ponte rosso ol tramanto.
izbriši mi profil admin
22. 07. 2011 12.18
normalno - klim sploh ni, če pa že, je v prostorih osebja, zdravniki so površni - režejo ko mesarji - vse je v k.... ! zato pa morjo začet odgovarjat, da ne bo vsak kljukec dohtar !!!
expat
22. 07. 2011 11.59
Se sreca, da zivimo v sloveniji. Pri nas se zdravniske napake ne dogajajo. Ne verjamete? Poglejte statistiko, koliko zdravnikov je zaradi napake tudi odgovarjalo...